Димитър Манолов за препъникамъните пред пенсионната реформа

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов за прекрояването на пенсионната система и потенциалните рискове.

Димитър Манолов одобрява принципно идеята за гъвкаво работно време, но с уговорката за "там, където е възможно". Такъв режим означава в рамките на 24 часа всеки да може да покрие своя 8-часов работен ден и дори да има разлика в продължителността на работния ден, но сумарно работната седмица да бъде 40 часа.

Манолов смята, че предварително експерти трябва да проучат възможностите за това като се съобразяват и Европейската директива за отпуските и почивките, която указва каква може да бъде максималната продължителност на работния ден, каква може да бъде минималната междудневна и междуседмична почивка.

Президентът на КТ "Подкрепа" потвърди позицията на синдиката, че идеята за гъвкавите трудови договори не е ефективна, тъй като ще създаде повече проблеми, отколкото може да реши. Идеята за еднодневни трудови договори на хора, които ще работят по беритбата на плодове, например, да бъдат предварително осигурени, "носи в себе си добри неща", но и крие много рискове, убеден е Манолов. Той се аргументира с възможните рискове по социалното осигуряване, ако този човек пострада в рамките на този един работен ден и какво ще последва оттам нататък. Другият пример, който синдикалният лидер посочи, е свързан с хората, които имат статут на безработни, а именно дали този един работен ден няма да прекрати правата им на безработни в следавщите дни и месеци. Според него, тези и ред други въпроси не намират отговори от универсалното законодателство, което ползваме за регулиране на тези отношения. КТ "Подкрепа" с помощта на юридически съветници вече имат предложения, но търсят конструктивен дух на сътрудничество с авторите на идеята, за да я облекат в подходяща форма. В основата й е стремежът да се намали сивият сектор в държавата.

Какво става с пенсионната реформа? Има ли неща, с които синдикатът няма никога да се съгласи, както и такива, които задължително иска да се променят? Манолов съобщи, че днес отговорът на този въпрос го затруднява, тъй като Индустриалните федерации и КНСБ са приели декларация, в която категорично се обявяват против увеличаването на пенсионната възраст и на осигурителния стаж. Това, по думите на синдикалния лидер, променя досега постигнатите баланси, ако и КТ "Подкрепа" възприеме тази позиция. Манолов каза, че идва от съвместно заседание на Изпълнителния комитет на "Подкрепа" с колегите от КНСБ. Към момента тяхната позиция изглеждала много категорична, но преговорите продължавали, допълни той.

Въпреки че ситуацията в държавата го изисква, "има и достатъчно аргументи, обратни на тази теза дотолкова, доколкото, ако погледнем всичките системи в баланс, при увеличение на пенсионната възраст се увеличава заболеваемостта, т.е. ако освободим пенсионната система, ще натоварим здравната, ще натоварим системата за безработица"... Манолов се въздържа от повече спекулации по намирането на баланс, окуражен от изявление по радиото на социалния министър Ивайло Калфин.

Относно срока, до който трябва да приключи пенсионната реформа, Манолов каза, че на 12 май ще работи Националният съвет за 3-странно сътрудничество. Той припомни, че в Надзорния съвет на НОИ този законопроект не е успял да получи необходимото мнозинство за подкрепа. Манолов намекна и за политически игри в парламента: политическите сили се опитвали "да завъртят нещата в своя полза".

Във ВМЗ "Сопот" днес са протестирали само членовете на КТ "Подкрепа". Те са изключително притеснени за ситуацията в Иганово, където разследването се бави, каза Манолов. Няколко хиляди души не могат да заработят заплатите си, добави той.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад