Димитър Главчев: Всеки един закон си заслужава усилията, ако се получи нещо по-добро

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

"Всеки един закон си заслужава усилията, ако се получи нещо по-добро". Това каза депутатът от ГЕРБ Димитър Главчев в студиото на "Още от деня". От ДПС днес казаха, че ще дадат текста за задължителното гласуване на Конституционния съд, ако съберат достатъчен брой народни представители.

Главчев обясни, че до момента аргументи на ГЕРБ не са се чували в средствата за масова информация. Той уточни, че предложението е направено от техни коалиционни партньори от Патриотичния фронт. "Винаги сме били лоялни с нашите коалиционни партньори, с нашите партньори в управлението и сме очаквали и от тях същото", каза депутатът. Вчера бяха гласувани два от текстовете. Против задължителното гласуване бяха БСП, ДПС и Реформаторски блок, заяви Главчев. Според него в тези гласове трябва да се търси необходимото мнозинство, за да се попълни бройката за внасяне на искане до Конститиуционния съд. Той не вижда нищо лошо в произнасянето на съда, защото това именно е органът, който трябва да каже дали има ограничаване на конституционните права и на Конституцията. Депутатът обясни, че юристите са разделени по този въпрос, така че трябва да се направи нещо, което са смени изходните позиции. Именно заради тази смяна от ГЕРБ са приели задължителното гласуване, но без санкция - единствената такава е заличаване от изборните списъци при условие, че не се гласува два пъти. "Достатъчно е мека санкцията, за да може да се преодолее", смята Главчев.

Другата цел на тази санкция е премахването на фантомите. Следващата възможност след решението на Конституционния съд е предсоящият референдум. Ако гражданите не искат да има задължително гласуване, могат да отговорят с "не", обясни депутатът. По предложение на Михаил Миков от БСП е взето решение за разделяне на двата дни на избор - на президентските избори и на референдума. Единствено представители на Реформаторския блок са били против това решение. Главчев припони случилото се когато имаше местни избори и референдум в един ден.

Българите в чужбина могат да гласуват само в дипломатическите представителства на България. ДПС нарече това "нечувано посегателство върху демократичните устои и демокрацията у нас". Според Радан Кънев ДСБ ще предложи на Реформаторите, а и на останалите групи в парламента веднага след гласуването на целия изборен кодекс да се подготви нов законопроект, единствено по проблема с избирателните права на българите зад граница. Главчев обясни, че са поели ангажимент да се ускори внедряването на електронното гласуване, което безспорно ще бъде улеснение. Депутатът каза, че е имало доста секции при предишни гласувания, в които гласуваха по 1 800 човека, което физически не е възможно. Според него когато са в консулства и посолства организицията е по-стройна. Освен това има държава, които забраняват разкриване на секции извън рамките на посолствата и консулските представителства. Главчев заяви, че тук няма двоен аршин и не трябва която и да е политическа сима да си осигурява служебна предимство. Трябва да се действа принципно, за да бъде честни и демократични изборите, смята той.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад