До 30 април БНТ приема романите ви за участие в "Ръкописът"

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Срокът за участие в риалити формата на БНТ "Ръкописът" е удължен до 30 април. Това е новината, която беше огласена в "Денят започва с култура".

За новото реалити шоу, което предстои да видим по-късно през годината, в студиото разговаряхме с Катя Атанасова, делегиран главен продуцент на проекта и Светлозар Желев, директор на Националния център за книгата.

Катя Атанасова съобщи, че срокът за набиране на творбите за телевизионния формат ще бъде удължен до с още 1 месец. Удължаването е по молба на зрителите, които проявяват голям интерес: искат да си допишат и дообработят романите си.

Едни от въпросите, задавани във връзка с предстоящия формат, са "какво ще стане след това или как се пазят авторските права, защо трябва да има редактор, не е ли това вдъхновението на автора, неговата лична рожба", отбелязва Катя Атанасова. Тя изтъкна, че писането на роман изисква и много работа и "Ръкописът" ще покаже точно това - че авторът не само може да създаде една книга, а и да я представи и защити в конкуренция с други автори и хора, които вече са успели в писането.

Светлозар Желев, който е издавал не един роман на съвременни български автори, сподели опита си от своята работа с тях. Той се пошегува, че у нас разбирането за писането е като "звездите ми го говорят", а отношението между автор и текст е "само Бог може да ме редактира". Тук Желев отбеляза, че по света това е огромна доза занаят, труд и занаят, което в България отсъства като разбиране.

Такъв формат като "Ръкописът" ще покаже как се работи, "как една книга от нешлифования диамант, който представлява авторовият текст, се превръща в онова бляскаво нещо, което четем накрая, когато издаваме едно книжно тяло". Това е всъщност, което дава книгоиздаването и всъщност, което прави литературата, убеден е Желев. Според него напоследък се сблъскваме все повече с явления, които погрешно биват наричани литературни. Не всеки текст между две корици е литература. Затова е много важно правилното ни разбиране за литература.

Тук издателят даде пример с проекта на Емил Конрад "Нещата, които не ни учат в училище", сочен като литературно събитие на 2015. Желев го определи  го като 100 процента НЕлитература, а комерсиален проект, който в своята сфера има своите достойнства. И уточни, че проблемът е не в блогъра, а при тези, които наричат работата му "литературно явление". Издателят подчерта, че "литературата не е писане така, както биха искали да четат масите, а казване на нещо, което е важно, интересно и трябва да учи".

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад