До Европа и назад. Какво ще върне младите българи у дома

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

До Европа и назад: какво ще върне младите българи? В студиото гостуваха трима млади българи, получили образованието си във Великобритания.

Румен Чолаков работи в Лондон и е завършил университета в Кеймбридж. Той определя себе се като част от поколението на "милениумите". Велислава Петрова е докторант по вирусология в Кеймбридж. Валентин Михов е икономист-консултант с дипломи от Кеймбридж и Оксфорд.

Поводът да бъдат поканени в предаването е конференция на темата "Пътят от Европа. Какво ще върне младите българи тук." Тя е организирана от либералния институт за политически анализи, българският студентски клуб в Кеймбридж, Експат капитал и се състоя в двореца "Врана".

Според Румен Чолаков по-важно е не толкова дали българите ще се върнат от чужбина, а дали докато са в чужбина, ще работят по някакъв начин за България. Днес, по думите му, има 2.5-3 милиона българи в чужбина. "Имаме българи на невероятно високи постове във финансови сектори, които са завършили изключително престижни университети". За тези хора трябва да започнем да мислим не като тези, които заминаха и оставиха България, а "като един ресурс, който България все още може да използва дори физически той да не бъде в България", смята Чолаков като отбеляза, че в един момент тези хора биха могли да се включат в управлението на държавата.

Велислава Петрова вижда риск в това да се включи евентуално в политическото управление на страната, тъй като по принцип не предприема нещо, в което не е достатъчно уверена. Като доктор по вирусология, тя смята, че хората, занимаващи се с наука, имат по-голямо поле за изява в чужбина и за тях е по-трудно да се върнат в България. А наред с ниските бюджети за научна дейност, ние сме загубили и традициите си в областта на точните, природните науки, е мнението на Петрова.

Валентин Михов обясни, че участниците в конференцията се надяват тяхната инициатива да построи мостове между двете групи българи - тук и в чужбина. Той изтъкна липсата на комуникация между тях, както и това, че хората в България смятат, че българите в чужбина въобще не се интересуват от ситуацията в родината им. Михов сподели личната си история като човек, израснал не в България, а в Германия. Той обаче се е прибирал в родината си за по няколко месеца в годината и я чувства много близка. Той е убеден, че българите, дори да останат в чужбина, има какво да допринесат за родината и имат желанието да го направят.

 

 

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад