Добрите лекари на България: Доц. д-р Добрин Василев

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Поради големия интерес към "откритите консултации" в студиото на "Здравето отблизо" продължават срещите с добрите лекари на България. Днес акцентът е кардиологията.

Гост в предаването беше доц. Добрин Василев. Той завършва медицина с отличие през 1998 година. Защитава докторска степен с дисертация във Варшавската медицинска академия през 2009 година. Специализира перкутанни сърдечни интервенции 2007 - 2008 г. През 2011 г. придобива специалност Кардиология. Новатор в областта на интервенционалното лечение на бифуркационните коронарни стенози.Член е на Европейското дружество по кардиология, на Българското дружество по интервенционална кардиология, на работната група за изследване на тромбозата към Европейското дружество по кардиология и др. има дългогодишен опит в лечението на пациенти, инвазивна диагностика и терапия в областта на кардиологията. От 2014 г. е началник на Клиниката по кардиология на Александровска болница.

Дали и как резките промени във времето влияят на здравето коментира лекарят.

Около една трета от хората в зряла възраст реагират на климатичните явления. Тялото на по-чувствителните от нас  сигнализира за появата на циклон, повишена влажност или електромагнитна буря с главоболие, нервност, болки в ставите, повишаване на кръвното налягане, нарушение на сърдечния ритъм или с общ спад на самочувствието. В това да се предусещат промените във времето, няма нищо свръх естествено. Тази дарба притежават всички живи същества на планетата. Въпросът е как да разчетем правилно сигналите, които ни дава тялото и как да запазим комфорта си независимо от промените. Затова е важно да знаем какво се случва. Понижаването на атмосферното налягане при облачно и дъждовно време може да повиши кръвното налягане при хипертониците, хората преживели ортопедични травми усещат промяната в ставите си.  При повишаване на атмосферното налягане, което носи ясно и слънчево време, могат да се засилят мигренозните пристъпи. При повишена влажност  намалява кислородът във въздуха и затова много хора страдат от отпадналост, намалена  концентрация, сънливост и лошо насроение. Особено неприятни се оказват дните, в които нахлува топлият южен вятър. Тогава се обострят хроничните заболявания и се повишава нивото на кръвната захар. По време на магнитна буря не само хронично болните, но и по-голяма част от здравите хора усещат странни симптоми като тежест в главата, световъртеж, сърцебиене и втрисане. Схващането „Моят дом е моята крепост!” в такива дни не помага. Крепостта за здравето ни е природата. Затова ако сте от метео-чувствителните хора, е добре да прекарвате колкото се може повече време в разходки навън, да наблегнете на плодовете и зеленчуците и дори да дъвчете дъвка, която е особено ефикасна в дните с магнитни бури.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад