Допинг скандал или недоизпипани забрани

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

След вчерашната пресконференция на уличената в употреба на допинг Габриела Петрова и нейния треньор разговаряме със спортни експерти за допинг скандала, който обхвана вече повече от 140 спортисти в света. Припомняме думите на треньора Атанас Атанасов, че се е съветвал с лекаря на националния отбор преди да включат веществото мелдоний в подготовката на атлетката. И още нещо: Габриела е била готова да стане световен шампион на първенството по лека атлетика в Портланд, категоричен беше Атанасов.

В студиото са Евгени Николов и д-р Михаил Илиев, с които дискутираме по темата за умишлените и неволните грешки в спорта.

Според Евгени Николов и Габриела Петрова, и Атанас Атанасов са били в шок от обвиненията, макар че знаят това от 25 дни . Той смята, че би било безумие да рискуват в олимпийски сезон, в сезон, когато има европейско първенство, на което Габриела, ако участва, ще вземе медал със сигурност. По думите му става дума за вещество, за което не се знае колко време стои в организма, няма точни изследвания за това. В момента за ползване на това вещество са разследвани повече от 140 души. Николов обясни, че Габриела не е дала веднага пресконференция, тъй като в момента тя все още е разследвана и не е със спрени състезателни права, а в този период има "процес на конфиденциалност". Именно този процес е бил нарушен и не е ясно от кого.

Доктор Михаил Илиев, специалист по спортна травматология и патология, заяви, че Международната антидопингова агенция (УАДА) е в голяма криза и по отношение на правилата си "живее още в 19-20 век". Илиев уточни, че уличените в употреба на мелдоний 140 души са елитни спортисти, които подлежат на непрекъснати проверки, а какво остава за другите спортисти, които не са проверявани. Ако те се проверят, числото ще бъде огромно смята Илиев, и олимпиадата е под риск "да се превърне в тотален провал, без елитните спортисти, с големи финансови загуби за телевизиите и с една отблъскване на подрастващото поколение от спорта".

Според Илиев в системата на УАДА има бюрокрация и поквареност. Затова той прави едно предложение, което излага на всеуслушание: агеницята да излезе с решение, че до 1 юли /няколко месеца преди олимпиадата/ всеки спортисти от уличените с този много оспорван /и подлежащ на проверка, тъй като никой не може да каже колко време се излъчва/препарат да имат правото по законовата процедура на УАДА да се яви на проверка и ако се окаже чист,  да участва в олимпиадата. Това, по думите на д-р Илиев, би било едно справедливо решение за многогодишния труд, който дават спортисти и треньори.

Евгени Николов каза, че не може, при положение, че едно вещество е под мониторинг, да не се знае колко време се излъчва от организма. Оказва се, че повечето спортисти са взели това вещество през септември-октомври. Те са знаели, че мелдоният влиза в забранителния списък от януари. Безумие е да не са се съобразили с този факт и да не са го спрели навреме.

На практика УАДА приема за стимулант едно вещество, което не познава достатъчно добре. Доктор Илиев обясни, че всяка година агенцията вкарва в забранителния списък по няколко нови вещества, за да "свършат малко работа и да "отбранят" забранено средство". Случва се така, че до 31 декември един медикамент е забранен, а от 1 януари вече е разрешен. Ако дни преди края на декември спортист бъде хванат с таково вещество, веднага следва санкция - забрана за състезателна дейност от 2 години. Независимо, че на 1 януари веществото е позволено, забраната остава, амнистия за тези спортисти няма.

Специалисът е убеден, че цялата спортна общественост трябва да се обедини и да настоява за промени в системата за допинга,  които могат да стигнат дори до разрешаване на допинга, но с превантивна кампания за вредата, на принципа с цигарите - който иска да го ползва, да го ползва, като всички се състезават на олимпийския принцип, а вредата е за сметка на ползващите допинг. Според д-р Илиев, който е загрижен и за младите хора във фитнес центровете, смята, че превенцията е решаващото.

По повод реплика от вчерашната пресконференция Евгени Николов каза, че западните страни имат подобно на мелдония вещество, на същата основа, но то не е в забранителния списък. Той повтори, че в указанието за веществото, което Габриела е приела, е пишело, че то може да се взема до декември 2015 г. В същото време дори създателят на веществото, латвийски професор, не е знаел колко време остава то в организма.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад