Да откриеш кораб под водата

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Много деца мечтаят да се гмурнат в някое бурно приключение, да намерят някоя карта на потънал кораб с изрисуван кръст, който да води към съкровище. Светът на приказките ни завладява, но той за повечето си остава просто приказен и е жив само в детските ни сънища. Но колкото и да пораснем, оставаме завладени и впечатлени от работата на морските археолози, които изглежда изживяват тези наши скрити малки мечти. Но малко от нас могат да си представят, че сред тези учени - приключенци има и един българин. Повече за него разказва репортерът Ивайло Гюров в "Денят започва".

Крум Бъчваров си спомня, че подводната археология е станала част от живота му още в детска възраст.

"Баща ми тогава ми беше разказал историята на кораба "Ваза" - шведският кораб, който през 1961 година извадиха цял. И оттам нататък аз започнах да мечтая за това", сподели подводният аргеолог.

Тридесет години по-късно, с докторска степен по морска археология в резюмето си, Крум получава възможността да документира именно останките, именно на кораба "Ваза". Междувременно той вече е организирал експедиции край Бермудските острови, в Егейско море и Съединените щати, както и първите цялостни разкопки на корабокрушение в Черно море. Последният си проект е на път да го изкачи сред най-големите имена в науката на морската археология.

"Това е проект, то е голямо сражение от 1677. Стори ми се много забавно, че всъщност сражението е точно на 3-ти март 1677 година. Струваше ми се много подходящо един българин тогава да го копае, като се има предвид, че е националният ни празник", коментира Крум. "Битката е известна. Тя е между холандски и френски ескадрили. И ако трябва да дам кратко описание на битката, най-точното е - всички умират и всички потъват", добави той.

След като Крум и негови колеги щателно прочуват историческите архиви за битката, те организират проучване на мястото на корабокрушението през март тази година.

"И буквално на първия тигел, който дръпнахме, имахме сигнал от магнитометъра. С моя колега и приятел Джейсън Патернити се спуснахме веднага на 5 метра дълбочина. Никога през живота ми не ми се е случвало такова нещо. Просто, както потъвах към дъното, първото нещо, което видях, беше огромно оръдие", разказа подводният археолог.

Находките надхвърлят всичките очаквания на екипа. Намерени са. Все още обаче няма категорични доказателства, които да потвърдят интернет слуховете, че това е големият холандски кораб Хус де Круйнинхен.

"Ако се докаже, че е той при бъдещи разкопки, той има значителна културна важност. Не само като чисто археологически обект и източник на знание за корабостроене, бойни действия и живот на борда на кораб през 17 век и така нататък. Но има и чисто културно-символично значение особено за Холандия, защото той е единственият кораб, който е оцелял и може да бъде намерен, който е бил флагман на великия холандски адмирал Михел де Райтер - най-известният адмирал на 17 век, безсъмнено", обясни Крум Бъчваров.

Крум казва, че от началото на едно изследване до консервацията на откритите находки могат да изминат няколко години. Ентусиазмът му и знанията, получени от специалисти като Иван Иванов и Джордж Бас, му помагат да продължи работата си с нови 2 проекта.

Именно неговото интересно занимание ни накара да го попитаме - що за човек е този, който търси и намира кораби под водата?

"Авантюрист преди всичко. За мен това е - ще цитирам покойния доктор Иван Иванов - той казваше: "Круме, това нашето не е професия, а е страст. Или го имаш, или го нямаш". Толкова зле платена е археологията по принцип, толкова малко средства се заделят за археология, че, ако това не е страстта на живота ви, не си заслужава да го правите. И за мене е това - това е страст, това е живот", сподели Крум.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад