Какви мерки ще последват след забраната за износ на дървесина

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В седмицата на гората разговорът е за горите и протестите във връзка с мораториума, който беше наложен върху износа на дървесина. Ще отпадне ли тази забрана? В студиото е Красимир Каменов, заместник- изпълнителен директор на Агенцията по горите към Министерството на земеделието и храните.

Работи ли тази забрана и какво всъщност е ролята й предвид това, че мнозина се разграничиха от нея? Каменов обясни, че забраната за износ е временна мярка, въведена е за срок от 3 месеца като Народното събрание възлага на Министерството на земеделието и храните и на Агенцията по горите да предложат пакет от мерки, законодателни промени, в които да се ограничи незаконната дървесина.

Той се похвали, че от вчера проектозаконът е готов и е на сайта на Агенцията по горите за обществено обсъждане. След процедурите по съгласуване, обществено обсъждане, даване на предложения и становища от всички заинтересувани страни ще бъде внесен в Министерски съвет, а той от своя страна ще внесе закона в Народното събрание.

Днес пак се готви протест. Хората казват, че този износ продължава, въпреки забраната, и от него се облагодетелстват определени фирми. Ще могат ли да бъдат избегнати обвиненията? По този въпрос заместник- изпълнителният директор на Агенцията по горите уточни, че тя не контролира износа на дървесина. Компетентният орган по този износ е Агенция "Митници". "Ние осъществяваме контрол върху сечта, транспорта, извоза, преработката".

В момента, в който промените в закона бъдат приети от депутатите, мораториумът ще отпадне, каза Каменов. Той призна, че на доста места има незаконна сеч: веднъж като бракониерски прояви и втори път като злоупотреби при законна сеч.

Каменов очерта възможностите за справяне с тези предизвикателства в контекста на промените в закона за горите и в още 3 наредби, свързани с контрола и стопанисването на горите. Сега промяната в закона предвижда планиране на сечта във всички горски имоти, всички те ще подлежат на планиране - нещо, което досега не е съществувало при имоти до 2 ха. Това е важна мярка срещу злоупотребите, които са били най-чести именно пир тези масиви.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад