Ексклузивно интервю с посланик Юрий Исаков

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Н.Пр. Юрий Исаков, извънреден и пълномощен посланик на Руската федерация в България беше ексклузивен гост в "Още от деня" в навечерието на националния празник на Русия.

"Историческата следа в нашите отношения е положителна, столетия, хилядолетия съвместна история, култура обединяват нашите страни", така отговори посланик Исаков на въпрос за влиянието на историята върху съвременните българо-руски отношения, като припомни, че и азбуката, и православието в Русия идват от България, руско-турските войни и преди всичко Освободителната война от 1877-78 г., след което България получава независимост, ни свързват. Юрий Исаков подчерта участието на руските доброволци в тази война, които не са били военни и не са тръгнали да изпълняват заповеди, те са воювали за свободата на България по заповед на сърцето. "Историческото наследство на нашите две страни има една несъмнено позитивна роля", каза той.

Посланик Исаков коментира, че повече от половината от населението на България са русофили и това, което го радва като посланик е, че към русофилите се включват хора, които са от различни политически партии, а не само от левия политически спектър. На въпрос за спад от 50% на руските туристи, който се очаква тази година, посланикът коментира, че спад има и миналата година и се очаква и тази година, но не чак толкова висок процент. Това той обясни с рязката промяна в курса на рублата, поради което почивката в България за руснаците е два пъти по-скъпа. И изтъкна, че въпреки това, както и влошения политически фон в отношенията Русия - ЕС, България остава основна дестинация за руските граждани както за туризъм, така и за купуване на имоти.

"Ние уважаваме съвременния избор на България като член на ЕС и НАТО и влизането на България в тези организации в никакъв случай не трябва да накърняват нашият двустранен дневен ред", каза Юрий Исаков и поясни, че да разпиляваме положителния потенциал, който беше натрупан в развитието на отношенията между двете страни в продължение на десетилетия, би било един голям политически грях. И беше категоричен, че политическият диалог днес продължава. Припомни визитата на външния министър на Русия Сергей Лавров в България през юли миналата година, както и посещения на наши политици в Руската федерация. Посланик Исаков припомни изказване на икономическия министър Божидар Лукарски, че политическата конюнктура не трябва да води до намаляване на търговско-икономическите връзки между нашите страни и тези връзки трябва да остават наситени и на високо равнище.

На въпрос дали АЕЦ "Белене" и Южен поток станаха жертва на санкциите срещу Русия, Юрий Исаков заяви, че до много голяма степен е така. Той припомни, че Южен поток беше спрян под въздействие на политическото ембарго на ЕС и Брюксел и служебното правителство на Близнашки прекрати работата по потока. Сега се осъществява т.н. Турски поток, каза посланикът. Подчерта не само турското, а и европейското измерение на проекта - да бъде докаран руски газ до границите на Турция и Гърция.

Посланик Исаков коментира събитията в Украйна и изказване на президента Путин, че разпадането на Съветския съюз е най-голямата катастрофа за съвремието и за Русия. Той поясни, че след събитията през 1991 г. и разпада на СССР, веднага са избухнали няколко кървави локални конфликта, донесли смърт за десетки хиляди хора, нарушени са икономическите, социалните, енергийните и други връзки между народите в Съюза, и през тази призма трябва да се тълкуват тези думи. И беше категоричен, че не вижда пряка връзка между това изказване и събитията в Украйна. Украйна е независима държава и се развива самостоятелно, каза Юрий Исаков. Той подчерта, че Крим и Севастопол са суверенни и интегрирани части на Руската федерация и това е една затворена тема. Исаков коментира, че ситуацията в Донбас е сложна, но виждат мирен изход от това положение и основата са Минските договорености, които да бъдат изпълнявани от всички страни. Както и заявлението на самопровъзгласилите се републики Донецк и Луганск, че са готови да живеят в състава на единна Украйна.

В отговор на въпрос дали Русия изпитва страх от разширяването на НАТО на изток, посланик Исаков беше категоричен, че не би използвал думата страх за Русия, Русия в историята си не е изпитвала страх. Става въпрос за закономерна загриженост, подчерта посланикът на Руската федерация.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад