Ексклузивно: Наследниците на родните циркови легенди

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Над 40 изявени българи, регистрирали рекорди в Гинес, спечелили призове в най-престижните циркови конкурси, се завръщат в България. Те идват, за да честват заедно 120-годишнината на родното цирково изкуство. Събира ги шапитото на Българския национален цирк "София" в датите от 16, 17 и 18 декември. Най-добрият акробат в света - Енчо Керязов, дори отказа голям хонорар в Щатите, избирайки празничния манеж. На него ще видим и наследниците на основалите българския цирк преди 120 години. Те дадоха

интервю само пред нашата камера. Благой Цицелков и операторът Христо Златков разказват.

Наследили магията на цирковото изкуство. Посветили ги в нея историите за техните родители. Славни българи, допринесли за развитието на цирка не само у нас, а и по света. И двамата днес не говорят български. Но чувстват България. Избрали да бъдат част от юбилейния спектакъл "120

години български цирк", за да усетят сцената на техните предци. Зоре Еспаня е наследница на трупа "Кехайови". Майка й Деспина почина преди 12 години след инцидент по време на спектакъл.

Зоре Еспаня, цирков акробат, дъщеря на Деси Кехайова: "Моят дядо обожаваше цирка, той ми е разказвал много истории, вдъхновяващи, за моето семейство, за моята майка. За мен историята на българското цирково изкуство е красива. Мога да кажа, че тя е голяма част от вдъхновението ми да съм цирков артист днес."

15-годишният Кристофър е внук на Лазар Добрич - един от най-изтъкнатите дейци на българското цирково изкуство. Покорил стотици сцени по света, оставяйки ярък отпечатък.

Кристофър Добрич, цирков артист, внук на Лазар Добрич: "От малък съм в цирка, роден съм в него и нямах избор, просто се влюбих в това изкуство и много, много ми харесва да го работя. То е част от мен. Опитах

най-различни жанрове в цирковото изкуство. Но най-много ми харесва да ходя върху гигантски сфери. Точно това ще види и българската публика."

Зоре Еспаня: "Това беше голяма моя мечта - да играя на сцената, на която моята майка е започнала кариерата си. Място, което е било част от нея. Идвам в България, за да представя своя номер тук за първи път, а това е вълнуващо и отговорно. По-силно е от всяко друго място."

Кристофър Добрич: "Разбира се, именно като това на дядо ми - Лазар Добрич, който и днес остава сред големите имена на цирка. Знам, че ние няма как да бъдем като тях, но винаги може да се стремим да бъдем като тях. Разказвали са ми много за дядо. Той е единствен сеньор на цирковото изкуство в света, и досега номерът му "Трапецът на смъртта", с изобретен от него уред, навлязъл по-късно широко в цирковата практика, остава нещо, което никой не е повторил. "Трапецът на смъртта" просто е нещо много

трудно, което искам да опитам, да репетирам. Не вярвам, че ще успея да го направя като него, но кой знае..."

Зоре Еспаня: "Майка ми има два номера, които са вдъхновяващи и винаги съм искала да мога да ги правя. Най-много обичам този, с който през 1991 г. влиза в книгата на рекордите на Гинес. Тогава тя успява да завърти около тялото си 102 обръча."

Постиженията на предците им днес определено са белязали пътя и на двамата млади артисти.

Зоре Еспаня: "Ще покажа "Обръчов акт". Аз съм в една голяма сфера и се опитвам да изляза от нея... Тялото ми ще видите в различни позиции."

Кристофър Добрич: "Сега репетирам и номера с коне. Това е едно изключително интелигентно и умно животно. Аз го чувствам при дресировката с тях, близки сме. Сякаш много добре знаят какво си мисля. Имаме взаимоотношение, обвързване... Избрах да се занимавам с това, защото искам да се знае в България и по света, че моята фамилия - Добрич, продължава да е сред най-добрите."

Специално за юбилея от цял свят под шапитото на Български национален цирк "София" идват повече от 40 най-ярки наши артисти, завърнали се в родината специално за церемонията. От Амстердам кацна носителят на Сребърен клоун Енчо Керязов, който отказа щедър хонорар в Щатите, за да играе на родна сцена. Виртуозните си умения в акробатиката на коне, висшата езда и дресурата на екзотични животни ще покажат три поколения на прочутата фамилия Валдемар, също сред основателите на българската циркова школа. Трупа "Янчеви" обещава да лети под купола с главозамайващите си въздушни

каскади.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад