Енергийната дипломация – какво е бъдещето на "Южен поток"?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

По-ясно или по-мъгливо изглежда бъдещето на проекта "Южен поток" след посещението на външния министър на Русия Сергей Лавров у нас? По този въпрос в "Денят започва" потърсихме коментарите на Илиян Василев - енергиен експерт и бивш посланик на България в Русия, и проф. Атанас Тасев, също енергиен експерт в областта на големите инвестиционни проекти.

Ние нямаме друг шанс, освен да спазим третия пакет. Това заяви проф. Тасев. Според него визитата на Лавров и разговорите по темата за "Южен поток" са минали така: "Видяха се, пиха кафе и не се разбраха". Той отбеляза, че очевидно експертите на Лавров го подвеждат.

"Южен поток никой не може да го спре, когато става въпрос за строителството. Строителството няма нищо общо с третия пакет. Вие трябва да спазите ОВОС, трябва да получите строително разрешение и различни норми на строителство. Интересното започва, когато трябва да ви разрешат да го експлоатирате. Ето тогава вече има няколко инструмента в третия енергиен пакет, който показва ясно, категорично на всеки, който желае да чете, че ние като държава нямаме никакъв друг шанс, освен да спазваме пакета", коментира проф. Атанас Тасев. Той добави, че в изявлението си вероятно Лавров е имал предвид морската част. Инак от цялостното изказване след срещата между външните министри, според него, нямаше никаква новост.

Бившия посланик на България в Русия Илиян Василев също заяви, че новости по въпроса "Южен поток" няма. Те повториха тезата, че приложим към проекта е междуправителственото споразумение от 2008 година, отбеляза енергийният експерт.

"Има три ключови въпроса, на които този проект не отговаря и всъщност това е проблемът - в надеждите, или по-скоро в погрешните очаквания България да реши проблемите, а тя не може да ги реши", категоричен бе Василев. "Проблемите по трите точки остават да висят, трите точки по собствеността - не може да си добиваща компания и притежател на инфраструктура, по регулаторната рамка на тарифите, както и по достъпа на трети страни. Забележете - ние през цялото време спорим, а нямаме стартирала процедура за дерогация. Защо - защото ако стартира процедура по дерогация, тогава цялата политикодогматическа и правна логика за позоваване на споразумението от 2008 година би олекнала. И поради тази причина визитата на Лавров не предизвиква абсолютно нищо, тя и не можеше да предизвика абсолютно нищо", коментира Илиян Василев.

Енергийните експерти обсъдиха по-подробно споразумението, както и възникналите обстоятелства около него в студиото на "Денят започва".

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад