Европа накъде? Коментар на Атанас Семов и Милен Керемедчиев

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Юристът Атанас Семов и Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи, коментираха накъде върви Европа.

Разделена Европа - на силните държави в момента - Германия, Франция, Италия, Великобритания, и страните от Вишеградската четворка, Австрия и останалите страни от Балканите, които гравитират между двете полета. Изправени сме пред една много сериозна следваща година, в която ще стане ясно и с изборите във Франция, и с изборите в Германия кое от тези лобита ще надделее, коментира Милен Керемедчиев.

До 89 година европейският свят имаше един проблем - разделението между Запада и социалистическия Изток, след като след 89-а той отпадна, Европа остана без съвсем ясна посока, посочи Атанас Семов. Опита се да стане голяма политическа сила, но не успя, защото не е отговорила на големия въпрос - какъв съюз трябва да бъде европейският? Според Семов най-големият проблем за Европа през 2016 и следващите две години ще бъде да даде втората половина от отговора. Първата даде Лисабонският договор - че това няма да бъде федерална държава, че ЕС няма да бъде федерация. Остана втората част от отговора - че ЕС е възможен и има смисъл само по идеята на Де Гол за Европа на отечествата, което означава чл.4 от договора да бъде спазван и политически, а той казва, че ЕС зачита националната идентичност на страните-членки, подчерта Атанас Семов. Според него въпросът за националната идентичност е в центъра на трите големи кризи, от които Европа страда днес - кризата с мигрантите и невъзможността да се намери общо устойчиво решение, кризата на институциите и кризата на политическите елити. "Поне от година и половина - две тя (Европа) не върви на никъде, защото чака резултатите от изборите във Франция и Германия", категоричен беше Атанас Семов.

На въпрос оправдани ли са опасенията на хората, че някой дърпа конците отвън, че те не се чувстват достатъчно свободни в държавите си, Милен Керемедчиев беше категоричен, че това е така. "Това беше тезата и на кампанията за Брекзит, слоганът беше "Да си върнем Великобритания", припомни той. И коментира, че ситуацията в Италия с гласуване на референдума напомня много на България, тъй като премиерът Ренци, както и премиерът Борисов, заложиха своята оставка въз основа на едни избори, които всъщност не целяха сваляне. Колкото до италианския референдум, в който въпросите са били изключително адекватни - да се намали броят на депутатите, да се намали двукамерният парламент - всъщност се превърнаха в референдум за или против Ренци.

Какво още казаха гостите в "Още от деня" вижте във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад