Европейска програма набира български младежи за обучение и работа в Германия

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Агенцията по заетостта търси младежи, които искат да работят в Германия. Трудът им ще бъде част от дуално професионално обучение по проект "Работата на моя живот". Всеки одобрен ще получава среща за самоиздръжка в Германия, както и пътни разходи от и до България.

Кой може да кандидатства за работа и какви специалисти се търсят разбираме от разговора в студиото със Славка Радева от Агенцията по заетостта. Тя обяснява, че системата за дуално професионална обучения в Германия обхваща общо 350 професии, но проектите за България предлагат по малко възможности. Въпреки това разнообразието и много голямо: има много технически специалности, мехатроници, електроници, техници - за електротехника или за санитарни, отоплителни и климатични инсталации. Има също търсене за IT специалисти, за занаятчийски професии като фризьорство с места за обучение в салони на L'Oreal в Германия. Тази година има възможности за обучение в селското стопанство, в едно високо технологично стопанство.

По отношение на финансирането програмата дава финансова подкрепа за младежи не само от България, но и от други европейски страни - Испания, Италия, Швеция. Тя финансира курс по немски език до достигане на ниво В1 в България преди заминаването за Германия. Поемат се разходите за пътуване по време на 6-седмичната практика, която предхожда същинското започването на същинското обучение, също така за пътуването за същинското обучение и за пътуването два пъти годишно до България за отпуск. Допълват се и заплатите, които работодателите в Германия изплащат и на немските младежи.(51 процента от немските младежи са включени в такива програма и затова там няма безработица сред младите хора). Заплата се допълва, за да могат чуждестранните младежи да се издържат в Германия по време на практиката и по време на същинското обучение.

Програмата е за младежи, завършили средно образование на възраст между 18 и 27 години. Те трябва да бъдат европейски граждани и да не са живели през последните 3 месеци преди включването в програмата в Германия. Приемът на документи вече е започнал, както и първите интервюта по проекта за Хамбург.

Документите за кандидатстване се намират в интернет страницата на EURES.bg.  След приема на документите предстоят интервюта - през януари по всеки един проект в рамките на програмата. За всеки проект има различен набор професии, уточни Славка Радева.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад