Европейски проекти и българската наука

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

България е определена като плах иноватор според доклад на Сметната палата след проверка на начините за използване на европейската програма „Хоризонт 2020“. Това е най-голямата рамкова програма в историята на Европейския съюз за научни изследвания и иновации, като 7-годишният й бюджет е в размер почти 80 милиарда евро. Средното ниво на успеваемост по програмата в Европейския съюз е 14/100, а за България е едва 4/100. Какви са причините, какви ще бъдат последствията и какви са възможните решения от тук нататък са темите, по които говориха в студиото на „Денят започва с култура“ проф. Иван Димов, заместник-министър на образованието и науката, проф. Галя Ангелова, Институт по информационни и комуникационни технологии към БАН, а по телефона се включи доц. д-р Леандър Литов.

„Ние все пак се движим с голяма скорост нагоре, защото България е на второ място в Европа по скорост на усвояване на нови инвестиции, тръгвайки от едно сравнително ниско ниво скоростта на нарастване е изключително висока“, каза Димов.

„Действително, за да правите иновации са ви необходими две неща – едното е хора, които могат и умеят да правят наука, а второто е да имате съответното финансиране за тези хора“, категоричен е Литов.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Акценти
Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад