Любомир Кючуков: Бъдещето на България в Европа е функция от развитието на Европа

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Бъдещето на България в Европа е функция от развитието на Европа, но зависи и от нашите собствени усилия, обясни Кючуков.

Неслучайно за участие в конференцията е поканен и Марио Монти, които е ръководител на групата по реформата в европейския бюджет. Тя е трябвало да направи анализ как Европа ще се развива напред, да направи анализ за финансовите импликации на всеки един от петте сценария, които са предложени за обсъждане, като също така анализира и развие какво ще се случи с европейския бюджет след напускането на Великобритания - един от крупните вносители в европейския бюджет. Това е било по-скоро повод за един съдържателен анализ на база факти, на база аргументи, на база виждания.

Докладът на групата е бил представен през месец юни и това, което е най-важното е заключението, че повече така не може. Статуктвото не може да продължава, защото използването на средствата на ЕС не е достатъчно ефективно и то трябва да отговаря на европейски политики. Тоест европейските фондове не са пари, а политики.

Според Кючуков има криза на идеи. На вълната на популистки настроения се появяват лидери без идеи, които предлагат лесните решения. Европа не може да намери единен подход за това как да излезне от натрупването на кризи. Става дума за такива кризи като мигрантската, за новите разделения в Европа - не само по оста Север-Юг, но и разделението межде Изтока и Запада и дори не разделенията между държавите, а вътре в европейските общества. Новите нереванства, които са се задълбочили в резултат на кризата, пораждат много сериозни проблеми, започвайки от сепаратизма, минавайки през мартинализацията на големи социални слоеве, през расикализацията, ксенофебията, крайно десни идеологически тенденции.

Един от големите проблеми на развитието на Европа в момента е, че процесите се развиват толкова компресирано във времето, че ние констатираме фактите, а не водим самите процеси. Това до голяма степен е резултат от процесите на глобализация, които промениха рамката на света, те разчупиха националната държава, извадиха хората от привичния уют и защита и ги направиха несигурни, обясни Кючуков.

Плюс за ЕС е, че той като международен фактор успява да обере вътрешните напрежения във формирането на една компромисна позиция, която да бъде достатъчно балансирана и да дава решение.

Вижте целия разговор във видеото!

Акценти
Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад