В това издание на "Денят започва с култура" и рубриката "Език мой" проф. Владко Мурдаров поясни някои често срещани както в медиите, така и в общественото говорене затруднения и неясни форми.
Първо наблегна на ударението при думата "катарзис". Той подчерта, че при нея ударението пада на втората сричка:
катАрзис
След това поясни, че се казва симултанен превод а не симултанТен.
Изговорът и правописът на десетичните числа също ни затруднява, констатира проф. Мурдаров. Причината е, че не се двуомим дали след цифрата да сложим наставката "десет" или само "сет".
чениринадесет или четиринайсет
четиридесет или четиресет
"До преди 30 години казвахме, че се пише и се изговаря само четиринадесет и четиридесет. След това, въз основа на всички грешки, които се допускат, и колебания, които има при хората, все пак в речника от 2002 година отбелязахме, че освен четиринадесет, може да се пише и четиринайсет, може да се пише четиридесет, но може да се пише и четиресет. Това са вече дублети, могат да се пишат и по двата начина, но също така могат и да се изговарят по двата начина. Днес положението е по-различно. Днес казваме, че наистина препоръчваме при писане даже да се употребява четиринайсет и четиресет, при изговор, обаче, ако кажете при изговор четиринадесет, това звучи маниерно, звучи доста книжно и изкуствено, затова препоръчваме да си останем във формата четиринайсет и четиресет", обясни проф. Владко Мурдаров.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News