Фалит или оздравяване на КТБ?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Фалит или оздравяване - това е основната дилема, върху която трябва да разсъждават не само банкерите, но и политиците в следващите дни. Със сигурност експертите вещаят по-скоро мрачна прогноза около бъдещето на КТБ. Какви са възможните варианти попитахме проф. Христина Вучева и проф. Валери Димитров.

Проф. Вучева каза, че тя от началото е било от тези, които са твърдели, че оздравяването и процедурата на специалния надзор са свързани с това някой да се вдигне на крака, да се стабилизира, да се оздрави банката. Още от тогава е имало хора, които са казали, че става дума за 3.4 млрд лоши кредити, припомни тя. Въпреки обявения специален надзор се е говорило за това да се платят на хората гарантираните влогове, добави професорът. Според нея обяснението за случващото се е, че има един счетоводен стандарт за оценки на кредити, който е бил преразгледан след кризата и има нов допълнен, който се прилага едва от 2013 година. Оценката на риска, на загубата, на лошия кредит е твърде субективно нещо, каза проф. Вучева. На 31 юли в съобщението на БНБ, с което се прие отчета на квесторите, са били възложени задачи какво да се прави по-нататък, каза тя. Според нея управителният съвет на банката и правителството трябва да преценят и да обсъдят ползите и възможните загуби. Тя каза, че ако има някаква възможност да влияе на решението би се опитала да направи така, че да не се ликвидира тази банка.

Според проф. Димитров БНБ е пропуснала да упражни тази своя власт, свързана с възможността за прилагане на оздравителни мерки по време на специалния надзор и се е задоволила само с подготовка на една диагноза без да прилага каквито и да е мерки на лечение. Той каза, че винаги е бил привърженик на това, че банка трябва да се спасява, но в момента ситуацията е такава, че марката КТБ е непоправимо дискредитирана. Професорът смята, че едва ли тази банка ще може да бъде спасена ако в нея се налеят каквито и да е средства, защото това няма да предотврати банковата паника. Обещанието за ликвидност, което ще спаси банката трябва да бъде дадено от лице, което трябва да успокои вложителите и да им каже, че няма смисъл да си теглят парите, защото влоговете им са на сигурно място. Такова обещание може да даде само държавата или някоя голяма банка, която да погълне КТБ, добави той.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад