Фондът за лечение на деца в чужбина. Как помага и колко бързо?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Адвокатите на държавата увеличиха иска срещу Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза по съдебните дела за царските имоти на 875 хил. лева. Парите са за пропуснати ползи от владеенето на двореца Царска Бистрица и прилежащите към него гори. В края на миналата седмица бившият премиер и бивш лидер на НДСВ Симеон Сакскобургготски окончателно загуби делото за двореца Кричим, след като Върховния касационен съд отказа да преразгледа решението си.

Това събуди отново журналистическия интерес към темата и по този повод гост в  студиото на "Още от деня" бе Ирен Савова - адвокат на държавата по делата за царските имоти. Тя обясни, че мораториумът върху царските имоти е от 2009 година, докато имотите на Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза са възстановени 2001 - 2002 година. Основният мотив на държавата е, че от годината на възстановяване до годината на мораториума има дълъг период от време, през който е имало сеч на дървесина в доста големи количества.

"Мораториума е в действие от 2009 година, докато с делата, които сме завели 2011 година за Царска Бистрица, за Враня, за Ситняково, за царските дворци, по които ние сме процесуални представители и ние представляваме държавата, с тях искаме обезщетение за един много по-ранен период", коментира адвокат Ирен Савова.

 Тя обясни, че делата срещу Сакскобургготски са стартирали с иск за обезщетение на стойност 5 000 лева. Сега те са увеличени от адвокатите на държавата на базата на експертизите на вещите лица.

"За да бъдем максимално близки до действителния размер, който съда би постановил със съдебното си решение. Това го правим с оглед да минимализираме всички разходи като такси, които държавата дава. Защото ние сме освободили държавата от държавните такси по исковете за собственост, но по тези искове, които са, се дължат съответните такси", добави още адвокат Савова.

Съдебните дела за царските имоти са силно коментирани и по мнението на някои  адвокати Парламентът не е взел правилното решение за мораториум върху царските имоти, защото по този начин се намесва в частно-правни въпроси. Адвокатът на държавата даде коментар и по този казус.

"Налагането на мораториум е последица на една парламентарна комисия, която имаше, и въз основа на нейните анализи, на нейните изводи се стигна до предлагането на това да има мораториум за забрана на сечта и всички други забрани. Имотите се ползват и в момента, става въпрос за разпореждането с имотите и за сечта на горите. Но при завеждането на делата ние поискахме от съда всички видове обезпечителни мерки, както при горите за сечта, така и по отношение на разпореждането с имотите. Така че към настоящия момент и от момента, в който съдът се е произнесъл с определение за всичките тези възбрани всъщност този мораториум към настоящия момент - няма нужда от него", коментира адвокат Ирен Савова.

Цялото предаване можете да видите ТУК.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад