На 15 декември от 18.00 часа в Дома на киното - ул. „Екзарх Йосиф” 37, за първи път ще бъде прожектиран авторският филм „Границата” на Нидал Хлайф и ще бъде показана фотографската му изложба „Очите на надеждата” в съавторство с Росен Илиев и Васил Каркеланов, съобщиха от пресцентъра на БЧК. Събитието е под патронажа на Върховния комисариат за бежанците към ООН и се реализира с подкрепата на Българския Червен кръст, Държавната агенция за бежанците при МС, Гьоте-институт - България и Информационното бюро на ЕП.
Нидал Хлайф, режисьор, и Мариана Стоянова, ръководител “Бежанско-мигрантска служба” в БЧК, днес бяха гости в студиото на "Денят започва с култура".
Нидал Хлайф заяви, че в Сирия всеки ден има цивилни жертви. Обявените официални данни сочат, че около 230 000 са загиналите в страната, от които 14 000 деца и 13 000 жени. В бежанския лагер Атма на турско-сирийската граница преди две години живеят около 22000 души, сега са около 65 хиляди души. Той разказа, че там е тъмно, студено, няма шатри дори за самите пребиваващи там. По тази причина Нидал Хлайф и операторът на филма не са могли да преспиват в лагера, а се е налагало всеки ден да влизат през Турция, което също е представлявало трудност.
Децата в лагера са боси. Не ходят на училище. Чувстват се предадени и са травмирани, имат агресивно поведение. Дори в рисунките на тези деца има агресия. Режисьорът призна, че най-силно го е разтърсило откровението на момче, което попитано какъв иска да стане като порасне, просто е отговорило: "мечтата ми е да остана жив".
Целта на днешното мероприятие е да фокусираме общественото внимание върху катастрофалната ситуация в Сирия, защото според УНИЦЕФ 50% от общия брой на сирийските бежанци са деца под 16 години.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News