Хайтарма
Черна дата за кримските татари, година преди края на Втората Световна война - 18 май 1944. Историческа драма, засягаща няколко народа, винаги предизвиква полемика и прилив на стари чувства. "Хайтарма" не е изключение. Премиерата е със...
Черна дата за кримските татари, година преди края на Втората Световна война - 18 май 1944.
Историческа драма, засягаща няколко народа, винаги предизвиква полемика и прилив на стари чувства. "Хайтарма" не е изключение.
Премиерата е със скандал. В кино "Космос" в Смиферапол охраната не допуска представители на татарската организация "Мили фирка", опозиционна на меджлиса. Не присъстват и официални гости. Руският посланик в Крим се застрахова с позиция, която не е съгласувана с Москва и впоследствие подава оставка. Фестивалното представяне е странно. На Казанския фестивал за мюсюлманско кино през септември 2013г. филмът е представен извън Конкурсната програма въпреки селекцията. Залите са препълнени, но пресконференция с екипа няма.
Според режисьора реакциите служат за "пиар". За политиците темата е деликатна и надживяна, освен ако някой не цели да повтори трагедията.
Първият игрален филм, посветен на изселването на кримските татари е продуциран от телевизионния канал АТР. Разчитайки на финансиране от Турция, авторите не са подкрепени след запознаване със сценария. През 2012г. с проекта се ангажира бизнесмена Ленур Ислямов, собственик на голяма транспортна компания, симфераполския канал АТР, радостинации "Майдан" и "Лидер" и кримско-татарски интернет портал. По думите на режисьора Ахтьом Сейтаблаев, "Ислямов отдавна мечтаел да заснеме филм за депортацията" и обезпечава масовката, арсенала, пътуването, автомобилите, самолетите, инвестирайки 1.5 млн. долара. Най-скъпа е компютърната графика. Общият бюджет достига 9.26 млн. гривни.
Ахтьом Сейтаблаев е роден в семейство на кримски татари, заселници в Узбекистан. Пряк наследник на историята, режисьорът изпълнява и главната роля по сценарий на Николай Рибалка. Замислен през 2004г., филмът е заснет осем години по-късно. Премиерата в Симферапол е на 17 май 2013г., в Украйна - на 17 май 2014г.
Аметхан Султан е действителен герой - летец-изтребител, майор, два пъти Герой на Светския съюз. След войната живял в Москва и загинал в автокатастрофа през 1966г. при странни обстоятелства според свидетели на времето. Погребан е тържествено, а до смъртта си се бори за правото на кримските татари да се завърнат по родните места.
Снимките са в Алупка, Судака и Бахчисарай. В масовките участват над 3000 жители на Крим, 700 от които са преживели събитията.
Актьорът Расим Юнусов изпълнява ролята на своя дядо.
Филмът цитира статистика: от Крим са депортирани над 200 000 татари, половината от тях - загинали по пътищата, най-много се преселват в Узбекистан.
"Хайтарма" е болезнена откровеност в жестока картина на черни страници от история за геноцид, типичен за всяка диктатура - евреи, арменци, руснаци, поляци.
Историята трябва да се помни: черната - за урок, светлата - за пример.
Ужасът от миналото не се забравя, но в припомнянето, както и в самите събития, винаги има поне две страни и политиката често е едната.
Доказателство е историята на самия филм. Замислен през 2004г, проектът е сниман едва през 2012. Турция се оттегля от финансиране. Скандалите около премиерата и фестивалното участие са изгладени с дипломация от страните, които не търсят повод за конфронтация днес - вътре и извън Крим. Руската награда, връчена от Посланика за международно културно сътрудничество на Президента е мотивирана "със силата на изкуството, което е над политиката".
Драма.
Украйна, 2013г., 87 мин.
Режисьор Ахтьом Сейтаблаев
В ролите: Ахтьом Сейтаблаев, Алексей Горбунов, Усние Халилова, Андрей Мостренко, Андрей Саминин, Валерий Шитовалов, Юрий Цурило, Леся Самаева и др.
Награда за най-добър игрален филм от Националния съюз на кинематографистите в Украйна /2013/;
Награда да най-добър режисьор и филм от Филмовия фестивал "Кимера" в Термоли, Италия /2014/;
Голямата награда "Корона на Карпатите"от Международния филмов фестивал в Трускавец /2013/;
Награда "Ника" за най-добър филм от ОНД и Балтика от Националните филмови награди на Русия в Москва /2014/;
Награда за най-добър филм от Филмовия фестивал в Триест, Италия /2014/
"Хайтарма" е народен танц на кримските татари, символизиращ завръщане. Цяла улица танцува и празнува завръщането от война на герой на Съветския съюз. След освобождаването на Севастопол летецът Аметхан Султан се прибира в тридневен отпуск в родната Алупка. Татарите танцуват с тостове в чест на Сталин и часове по-късно органите на НКВД изпълняват неговата заповед - за депортация на всички по подозрение в сътрудничество с фашистите. Убиват старците, изоставят новородените в люлките без храна и вода и товарят във вагони цялото население под въоръжен конвой с кучета. Родители, сестри, годеницата, сънародници - Аметхан спасява всеки, когото може...
Златна Романова
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News