Хакерска атака. Защо стана възможен сривът в сайта на ЦИК?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

В неделя официалният сайт на Централната избирателна комисия спря да работи. Оказа се, че безпрецедентна по мащабите си хакерска атака е причинила проблем освен в сайта на ЦИК, и в сайтовете на ГРАО, както и на две от министерствата. Това съобщиха от "Информационно обслужване". Информацията беше потвърдена и от източници на МВР. С гостите в студиото на "Денят започва" Албена Спасова от Международната академия за обучение по киберразследвания и Димитър Ганчев, секретар на "Интернет общество".

Според Димитър Ганчев случилото се със сайта на ЦИК със сигурност не е дело на никакви мистични хакери, а е търговска сделка - някой е платил на някого, за да се случи. В последните 2-3 години това става масова практика. Има фирми, които могат да бъдат наречени и "Анонимните", и по всякакъв друг начин. Срещу заплащане те извършват точно такива услуги - посочва им се сайт и с тяхна помощ той спира да работи.

Димитър Ганчев не изключи версията атаката да е целяла да покаже колко незащитено може да е електронното гласуване, но според него, ако това е било така - то се случи твърде късно. По думите му трябва да се мисли в посока, че говорим за реклама на фирма, която се занимава със защита от такива атаки.

Няма защита срещу такъв вид атаки. Не е възможно те да бъдат спрени или предварително елиминирани. Димитър Ганчев посочи, че подобна услуга е скъпа и че 15 мин. струват около 100 лв.

Албена Спасова се съгласи с мнението на Димитър Ганчев и допълни, че не е ясно кой стои зад атаката. Атаките "Отказ от услуга" не са новост. Те се извършват от голям брой компютри, които са навсякъде по света. Тя обясни, че престъпленията в интернет се разпределят в три категории: или се правят срещу финансова изгода, или като протест срещу нещо, или се разработва т.нар. кибероръдие, като има много известни зловредни кодове, създадени с цел да атакуват критични инфраструктури. Според нея това е атака с цел протест и е много възможно тя да бъде платена и поръчана от някого.

Албена Спасова каза, че е твърд поддръжник на електронното гласуване, като смята, че технологиите не пречат, а помагат. Подобни атаки не бива да ни отказват от този вид гласуване, заключи тя.

Според Димитър Ганчев обаче има теоретични проблеми с онлайн гласуването. "Общо взето там дилемата е между тайната на вота и проверимостта на резултатите. Едно от двете трябва да жертваме. Не е напълно възможно да се постигнат и двете. Ако имаме доверие на преброяващия екип, можем да приемем, че гласовете ни ще са защитени. Но ако нямаме доверие и искаме да правим паралелно преброяване, имаме проблем с анонимността", открои той.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад