Христо Иванов очаква да не се спекулира предизборно със съдебната реформа

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Законопроектът за съдебната власт. Какви са очакванията на министър Христо Иванов, който гостува в студиото на "Още от деня".

Министър Иванов стартира разговора с водещия при 21% подкрепа от зрителите според първоначалните резултати от гласуването в анкетата на предаването, което днес попита: Ще доведе ли съдебната реформа до бързи и справедливи съдебни процеси?

На въпроса защо не е отишъл в парламента да се защити, а е дал повод на БСП веднага да му поиска оставката заради споразумението с Международния наказателен съд, министър Иванов каза: "Споразумението трябваше да бъде тайно, тъй като то е класифицирана информация". Правосъдният министър се бои, че Георгиев, който му е искал оставката, може да получи призовка от прокуратурата.

Поводът за недоволство на социалистите беше начинът, по който Народното събрание е ратифицирало на първо четене "тайно" споразумение с Международния наказателен съд за релокация на територията на България на свидетели на съда (бел. ред.).

Според министъра той е поискал среща с колеги от БСП и е предложил процедурата и документът да бъдат разглеждани при закрити врата, за да не се развалят отношенията с Международния наказателен съд. Той призова към отговорност по тази тема.

Министър Иванов не се притеснява от думите на премиера, казани вчера в Димитровград, които загатват, че в някой момент би могло да се наложат известни промени в кабинета.

Министърът на правосъдието усърдно ще преследва своята цел за довършвне на реформата в съдебната система, без да се опасява от оставки, стана ясно от думите му.

Междувременно нарасна делът - на 24% - на тези, които са оптимисти относно резултатите от реформата в правосъдието, за бързи и справедливи съдебни процеси.

В подкрепа на намерението да бъде задоволен интересът на гражданите и на магистратите министър Иванов съобщи, че утре ще бъде публикувана втората част от големия пакет за реформа на управлението на съдебната власт, и припомни, че в сряда в парламента влезе проектът за изменение на конституцията, определящ голямата рамка, в която ще стане реформирането на управлението - на ВСС и на начина, по който той функционира. "Утре ще представим проектоизменението на Закона за съдебната власт", каза Иванов и допълни, че ще дадат допълнителни детайли за управлението на отделените съдилища и прокуратури пред депутатите. Той обясни, че с подбор на кадрите ще бъдат завършени новите инструменти за контрол между конституцията и закона, и подчерта, че въпросът за почтеността на магистратите е изключително важен.

Предложенията за промени в закона са в абсолютна връзка с това, което се предлага като конституционна промяна. За първи път ще има пакет - едновременни промени в конституцията и в Закона за съдебната власт, което ще позволи на парламента, на професионалната общност и на гражданите да видят един цялостен модел на предлаганата реформа, добави Христо Иванов. Той изрази мнение, че промените следва да вървят паралелно, доколкото това е възможно при твърде различната процедура. "Въпросът е в началото да имаме обща картина, която да даде ориентацията. Оттам нататък парламентът ще прецени с каква скорост да работи по двата проекта".

Председателят на ВКС Лозан Панов изказа днес опасения за забавяне на реформата в правосъдието поради предстоящите местни избори, защото с наближаването на изборите "няма как реформите да не бъдат използвани като лозунг и агитация". Какъв е коментарът на министър Иванов, възможно ли изборите да попречат на съдебнатареформа? Министър Иванов се надява в парламента да има отговорни политици, които да не използват съдебната реформа за предизборна кампания.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад