Идват ли гърците в България?
С пряко включване от Сандански показваме как кризата в Гърция се отразява в нашия крайграничен град. Репортерът Елена Чимева ни среща с Анастасия Василева, която е туроператор.
Василева, след като току-що е разговаряла с нейни приятели в Солун, е разбрала от тях, че ситуацията тази сутрин там е спокойна. Банките са отворили и са започнали да отпускат на хората по 200-240 евро от пенсиите, банкоматите работят. Спокойствието привидно се запазвало. Освен това Василева обясни, че през последните 5 години на гръцката криза туристите от южната ни съседка прогресивно намалявали. Сега няма почти никакви гръцки групи, не отсядат за дълги престои. Идват предимно пенсионери. Относно бизнеса на гърците у нас Анастасия Василева уточни, че преди няколко години те са си премествали дейността тук, купували земя, жилища, еднофамилни къщи, отваряли шивашки цехове, а сега се преориентирали към Румъния и Македония, защото там е по-евтина работната ръка. Тогава много гърци избирали да живеят в Сандански и да правят бизнес.
Екип на БНТ посети вчера гръцкия град Солун, за да покаже настроението на гръцките граждани и как въведената “банкова ваканция” се отразява на нормалния живот там. Цяла Гърция е в очакване на референдума в неделя, който ще покаже каква е позицията на гръцкия народ - “за” или “против” оставането в еврозоната.
Седмица на вакуум, с такова усещане остава човек, когато посети Солун. Животът в града очевидно продължава въпреки критичната точка, която достига икономическата криза в страната. Някои хора обаче са изнервени, а първото нещо, за което се говори след думата криза, това е референдумът.
Адонис Синапидис: "Аз съм ядосан, искам да се приключи с тройката, с проблемите, с кризата. – Ще гласувате ли? - Да, и ще гласувам с НЕ. - Защо? - Аз съм грък, и съм уморен. Аз съм на 60 и последните 5 години са най-лошите."
Много от хората приемат гласуването на референдума като гласуване за или против Гърция.
Катрин Кос: "На гърците вече им писна. Аз съм за драхмата, не за еврото. Как живеем тук, като роби на Европа. Как може европейците да имат 3 хиляди евро заплата... Вие колко получавате? Не три хиляди, а триста евро."
Джордж тегли пари от банкомат, като всички останали гърци, които се наредиха да си изтеглят полагаемата сума.
Джордж: "Всеки иска пари, но само 60 евро може. - Достатъчни ли са ви за ден? - Те са толкова колкото са. Ситуацията е трудна, но се надяваме всичко да се оправи. Поне да останем в еврозоната, защото ако поемем по другия път ще е катастрофа. - Защо? - Защото в Еврото е силата. - Тази неделя ще гласувате ли? - Да, ще гласувам да останем с еврото."
Днес банките в Гърция останаха затворени, въпреки че от банкомати можеха да се теглят пари, много хора отчаяно стояха пред вратите на банките с надежда те да отворят.
Аргири е останал с 2 евро и половина, показва ни ги докато чака пред банката. Откраднали му портмонето, а не ползва дебитна карта, до този момент е теглил пенсията си на гише.
Аргири Водурис: „Дойдохме много рано тази сутрин в 4 сутринта и се надяваме да изтеглим пари от банката. Но банката е затворена."
За разлика от Атина, където градският транспорт до неделя ще бъде безплатен, в Солун си плащат за превоза. На няколко места различни бензиностанции не обслужваха клиенти, чакаха зареждане на горива. Казаха, че не са единствените, които не могат да плащат в момента заради затворените банки.
Димитрис Мицас: "Мисля, че няма такъв проблем с горивата. Имаме достатъчно и казват, че ще имаме за 40 до 80 дни..."
Иначе Димитрис Мицас призна, че тази седмица и в неговия магазин никой не влиза.
Димитрис Мицас: "Всеки, който има някакви пари в джоба, иска да ги пази, в случай, че нещо се случи."
Неработещите банки създават напрежение сред хората, въпреки това имат надежда, че ситуацията ще се подобри.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News