Има ли бъдеще за Северозападна България?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Гост в студиото на „Още от деня“ беше Светлин Танчев, който е съпредседател на ПГ „Български демократичен център“ и председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове.

Относно доклада на „Аликс партнърс“ Танчев каза: „Потвърждава се докладът на парламентарната комисия, няма особено големи разлики, няма конкретни имена, на дълго и нашироко са описани схемите. Укорително е това, което се случва след излизането на тези доклади и след като цялата тази информация става публична, че няма никакви ответни действия, нищо не виждаме, има някакви защитени свидетели по случая, но все още нищо не се случва“.

На 2 февруари Танчев заминава за Брюксел на конференция на Европейския парламент и Върховната Рада на Украйна. „Отивам на тази конференция като приятел на Украйна да видим по какъв начин тяхното влизане, кандидатстване за членството си в Европа, ще протече. Ние, като страна, подкрепяме и влизането на Украйна, и влизането на другата ни съседна държава – Сърбия“.

Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове е проявила интерес към Северозападна България, говори се за възможности, приоритети и развитие на региона, както и за решаването на проблемите по реализирането на водния цикъл във Враца.

„Смятам, че не само в София трябва да седим и да заседаваме, трябва да отидем на място. Сметнах за удачно да тръгнем от един от най-бавно и слабо развиващите се райони, дори с негативна тенденция в ЕС. Въпреки всичко там е една от най-големите инвестиции в България – това е „Дунав мост“, който е една инвестиция от близо 800 млн. лв. Затова и предприехме тази стъпка да видим какво се случва след това, защо този край дава все по-негативни показатели, все повече се обезлюдява, видим какво се случва на място и защо е така“, каза председателят на комисията.

Според него има шанс да се спре тази изостаналост в региона, но процесът би бил много дълъг и сложен. „Ние имаме много малко инструменти – и общините, и областите за развитие. Ако не са европейските фондове или Министерството на финансите, или банковия ресурс да отпусне някой лев, ние нямаме други възможности за развитие. По света има много модели как да се развива дадена област, град, държава и трябва да се търсят решенията в подобни казуси“, продължи той.

Танчев каза, че е член на комисията за разследване на намесата на Русия и Турция във вътрешната политика на България.

„Странна беше ситуацията, когато г-н Местан напусна своята парламентарна група, озова се в едно чуждо посолство. Причините и това един български депутат да търси убежище в едно чуждо посолство бяха много странни. И въобще процесите, които се случват след това, будят определено безпокойство и смятам, че няма нищо странно и фрапантно в това да се направи една подкомисия, да се разгледат случаите, да се изслуша г-н Местан какви са били неговите причини, да се разгледа какво се случва в тази посока и да излезе цялата истина пред обществото“, каза Танчев.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад