Има ли риск от липсата на финансиране да се възползват иманярите?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

За втора поредна година бюджетът за археологическо проучване на нашата история е унизително скромен - 500 000 лева за над 100 обекта, което прави средно по 5000 лева на разкопки. Доскоро учените имаха надежда, че ще получат допълнително финансиране на разкопките за този археологически сезон. Актуализиране на бюджета няма да има - за всеобща радост на всички иманяри. За Рациария, която тъне в иманярски изкопи, Ви разказахме в понеделник, на 15 август. Днес по темата за недостига на пари за археологически разкопки разговаряхме с Бони Петрунова, зам.-министър на културата, доц. Людмил Вагалински, директор на Националния археологически музей, и Мария Чернева, автор на рубриката на БНТ "Пътуване в миналото".

Доц. Вагалински обясни, че отпуснатите средства се разпределят по правила, одобрени от Министерство на културата. "Българската археология има два основни проблема - иманярите, които системно, методически и безнаказано унищожават археологията ни. Това не се овладява. Има една добра тенденция към намаляване на това ограбване, но не е овладяна. И вторият проблем е системно недофинансиране от страна на държавата на планираните археологически проучвания."

Бони Петрунова посочи, че проблемът с Рациария датира от години. Тя подчерта, че не трябва да се фиксираме само върху иманярите и да си дадем сметка, че археологически проучвания са базата, върху която стъпват икономиката на отделните общини, туризмът, инфраструктурите, които се строят и те са изключително важни. Зам.-министърът на културата каза още, че министър Вежди Рашидов е изпратил писмо до Министерство на финансите, в което обяснява нуждата от допълнително финансиране на археологията. Последвал е отказ с мотива, че в Бюджета не са предвидени подобни разходи. След това самите археолози подемат инициативата и уведомяват Комисията по културата, която от своя страна внася искане за увеличаване на средствата, като на този етап няма отказ това да бъде направено. Тя изрази надежда, че ако тези пари бъдат отпуснати, поне в част от обектите ще може да се работи. Петрунова беше категорична, че това е временно решение на проблема. "Нужна е кардинална стратегия за националното ни богатство. Ние имаме 160 000 регистрирани официално недвижими паметници на културата в България", каза още тя.

Репортажът на Мария Чернева "Нищожното финансиране "закопава" археологическото лято" илюстрира още веднъж дискутирания проблем.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад