Истанбулската конвенция - какво пише в документа?
Темите в този брой на предаването:
Искрен Веселинов заяви, че Конвенцията регламентира една важна материя и в нея има текстове, свързани с насилието срещу жени, срещу домашното насилие, срещу варварски обичаи в някои фундаменталистки общества, които са безспорни. Той обаче открои, че в документа има нишка, която очевидно се е появила неслучайно. Касае се за "дефиницията за пол и за небрежно въведеното на едно място "социален пол" и системно въведената в цялото тяло на Конвенцията грижа за това да бъдат разрушавани стереотипните роли на мъжа и жената в даденото общество. Разбира се, всичко подлежи на тълкуване, но когато ти казват, че пол означава "социално изградени роли, поведение, дейности и характеристики", които определено общество смята за подходящи за мъжа и за жената, възниква въпрос - ако едно определено общество смята, че някой е жена, той става жена. Ако друго определено общество смята, че е мъж, той става мъж. Така ли излиза в тоя текст?"
По думите на Юлиана Методиева покрай Истанбулската конвенция се създават и въвеждат измислени страхове и "думички". По думите ѝ това се дължи на недобрите познания по английски език на г-н Веселинов и неговите партньори. В резултат на това те конструират у българите някаква опасност, "която идва от хора, които някак си заработват своите пари с внасяне в българското общество на модерни, разрушаващи обществото цели и ценности, и цялата опаковка на дебат, започнал още преди Коледа, всъщност измества темата, която не е третият пол, а насилието над жените и домашното насилие".
Искрен Веселинов открои опасността всеки емигрант, който заяви, че се определя като жена да е наложително да му бъде давано убежище по Конвенцията, която предстои да приемем, и обясни, че в обществото, от което идва, има нетърпимост към съответното самоопределяне. Той подчерта, че е чел документа на български, тъй като българският текст е този, който ще бъде приет в Парламента. Той беше категоричен, че темата за насилието срещу жени е безспорна, но смущават формулировките, които позволяват претенциите на хора, самоопределящи се по друг начин като пол. Документът отваря вратата за това всеки да се заявява като какъвто си иска - "социалната роля определя пола". Той призна, че страховете на "Обединените патриоти" са свързани с възможността за разрушаването на семейната институция.
Юлиана Методиева: Страховете са свързани с това, че тази конвенция защитава вида отношения и в тези отношения е възможно да има еднополови бракове. Еднополовият брак също трябва да търпи защита, ако в този еднополов брак е насилен единият или другият партньор. Конвенцията въобще въвежда тази хипотеза, че когато има насилие, трябва да бъдат адекватно разследвани насилниците и аз не виждам какво опасно има в тази конвенция, тъй като тя на практика дава силни инструменти, защита на хора, претърпели насилие.
Искрен Веселинов каза, че 26 страни са ратифицирали Конвенцията, като две от тях искат да оттеглят подписа си - такъв дебат тече в обществото. 17 страни не са я ратифицирали и в обществата им тече дебат. 7 от страните, членове на ЕС, са отказали да я подпишат именно заради текстовете, които са притеснителни и според "Обединените патриоти". По думите му една съпътстваща декларация към Истанбулската конвенция би могла да изясни спорните моменти. В нея може да бъде записано какво разбира българският законодател под пол, това, "че този пол е биологически, това е закрепено в българското законодателство и това не може да бъде тълкувано и не може някой да черпи права от това. Такава декларация би могла да изиграе своята позитивна роля".
Вижте целия разговор във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News