Истината и фалшивите новини

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Фалшивите новини или тези, които се твърди, че са се случили, но не са, заемат все по-големи територии. Проблем са на съвремието ни и все по-малко са тези, които могат да разпознаят фалшивата новина. Превръщат се дори в оръжие, което може да унищожи целта си бързо. Годти по темата в студиото на "Денят започва" бяха проф. Ивайло Дичев, преподавател по културна антропология в СУ „Св. Климент Охридски“ и Константин Вълков, програмен директор на Дарик радио.

"Този феномен съществува отдавна и докъде може да се прави разлика между фалшиви и глупави новини - това е важно", смята Вълков. Той обясни, че те се създават по ред причини и не са ново явление. Журналистът разказа, че подобен бум на фашиви новини е имало и при появата на радиото.

"Една част от новините, които се пускат са майтапи. Има дори сайтове, специализирани, които правят шеговити новини", отбеляза проф. Дичев. Той обясни, че очевидно става дума за различни слоеве на публиката - тези, които разбират, че става въпрос за глупости и по-първосигналните хора, които реагират на това нещо. По негово мнение проблемът е в сегментирането на публиката и таргетирането на фалшивите новини.

Все повече ученици и студенти не успяват да разпознаят истинска от фалшива новина. Това твърдение заплашва демокрацията, казват анализатори и вещаят тъмни времена за журналистическата професия. Учените са убедени, че само образованието ще се справи с епидемията фалшива информация. Ето защо не е изненада, че сред най-новите предмети, които вече изучават учуници в Германия и САЩ, е медийната педагогика или новинарска грамотност.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад