"Исторически компромис" или "абсолютен максимум" - какво се променя?
Предаване: Панорама, 24.07.2015
За мен случилото се през тази седмица е победа на политическия компромис над партийното противопоставяне и партийното говорене, каза в "Панорама" председателят на Парламента Цецка Цачева. Наесен очаквам много повече от 180 гласа, защото съм убедена, че след първото гласуване, след решението на Конституционния съд, който ще бъде сезиран още в началото на следващата седмица, ще отпаднат много чисто юридически въпросителни за това, което можем да променим в Конституцията като обикновено Народно събрание, поясни веднага тя. Според нея добрият резултат ще дойде, ако оценките "са по-балансирани", а не толкова ефектни, и ако усилията са повече и са насочени в посока процесът да бъде доведен до самия му край. Цачева отбеляза, че този "исторически компромис" се прави в името на българските граждани, "които очакват справедлива, ефективна независима съдебна система". "Промените, които извършваме, са в посока на независимост - политическа, икономическа, вътрешноколегиална - това го постигаме с разделянето на ВСС на две колегии, засилени функции на Инспектората, които ще имат повече правомощия в сферата на почтеността, проверка на конфликт на интереси между магистратите, и... за мен най-важното - прекия избор", обясни председателят на Народното събрание.
"С този законопроект сме създали условията самата система да се излекува отвътре. Махнали сме запушалката, която е била сложена с предишните текстове на Конституцията", заяви Петър Москов от Реформаторския блок. Разделянето на ВСС и възможността за пряк избор, както и повишените функции на Инспектората означава, че назначаването на прокурорите, съдиите и техните началници вече става по различен начин - неподвластен на взаимни зависимости, обясни той и добави, че това е начинът задкулисното влияние и корупцията в тези среди да бъдат постепенно под контрол и преустановени. "За мен този текст, под който днес се подписаха 180 народни представители, е абсолютният максимум, изстисканото възможно усилие да се случи при тази конфигурация на Парламента. И това костваше много", каза още Москов и заяви категорично, че "няма сделка между управляващото мнозинство и ДПС за преформулиране на мнозинството, няма сделка за икономически интереси, в които обикновено се обвинява ДПС".
"За нас Конституцията, без да е свещена крава, не е дойна крава и всеки да я дърпа, откъдето му е удобно", образно се изрази заместник-председателят на БСП Янаки Стоилов и подчерта, че Социалистическата партия "отскоро вече не е част от неолибералния консенсус". Той заяви, че БСП предлага промяната в съдебната система да се осъществени по различен начин, защото през последната година се трупат все повече проблеми, а не се очертава изход, който да задоволява хората. "Спорът е по същество - кои са реалните проблеми", изясни Стоилов и изреди кои са те за БСП - липса на равно правосъдие, бавно правораздаване, че има хора, които са извън закона и над закона, порочен начин на разпределение на делата, влияние върху различни сектори на съдебната власт. Нашият модел беше да се тръгне по пътя на конкретните стъпки - някои да бъдат експериментирани, да бъдат оценени резултатите и тогава да се прецени дали някъде трябва да се променя Конституцията, поясни позицията на социалистите заместник-председателят на БСП.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News