Изложбата на тракийската култура в Лувъра

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Експонирането на съкровищата на траките и представянето на тракийската култура в Лувъра е безпрецедентно за историята на музейното дело в България. Експонатите са с общо тегло над 6 тона и операцията по транспортирането им до музея в Париж мина при строги мерки за сигурност и изключително внимание към съхраняването на артефактите, разказва Васил Христов в "Денят започва с култура" .

165 млн. евро е застрахователната оценка на съкровищата, които ще приюти Лувъра. Поне 70 от предметите ще бъдат застраховани между 1 и 5 млн. евро, като най-голяма ще е гаранцията за Панагюрското злато близо 50 милиона евро.

Освен акцента за Одриското царство в изложбата ще бъдат представени и политическите и културните центрове на могъщите съседи на одрисите – гетите на североизток и трибалите на сверозапад. Фотоси на царската гробница с Кариатидите и артефакти от града ще представят столицата на гетите Хелис и аристократичния й некропол, проучвани през последните 30 години в резервата Сборяново. Царственият инвентар на гробница ІІ от Могиланската могила във Враца, представен в максимална цялост, ще илюстрира мощта на трибалските царе от времето на сблъсъка им с Филип ІІ и Александър Велики.

Изкуството на гети и трибали ще бъде представено с известните съкровища от Рогозен, Борово и Летница, с находки от Могиланската могила, както и с новооткритото златно съкровище – гробен дар от Свещари.

Едно от малко познатите съкровища от експозицията в Лувъра е летнишкото съкровище. То е открито по време на изкопни работи през 1963 г. край Летница. Работници се натъкват на бронзов съд и конска амуниция от сребро и сребро с позлата, отличаваща се с висока художествена стойност на апликациите върху частите й.

Апликациите представят изображения на конници, облечени в ризници и панталони, борба на животни, хиерогамия и др. Според учените откритите приспособления за яздене и впрягане са обредно заровени свещени дарове.

Те са изработени от двама майстори в периода 385-335 г.пр.Хр., когато е разцветът на тракийската култура и изкуство. 23 от апликациите имат висока научна стойност, като голям интерес будят 15 от тях на фон, предназначени за презгръдния ремък. Те представят картинен разказ за Пътя на познанието – безсмъртието.

Невероятните шедьоври от Летница са важен извор при проучване на тракийската митология и царска институция. С прецизната си изработка те са неделима част от световното културно наследство.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад