Йордан Христосков за проблемите на осигурителната система

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Осигурителната система е един вид обществен договор, че ще има солидарност между поколенията и когато този договор не се изпълнява, тогава възникват дефицитите, които държавата покрива и целта на онези, които правят пенсионните системи и изчисляват необходимите вноски, е да се избегне тази неравнопоставеност между поколенията и вътре в поколенията, подчерта в студиото на "Още от деня" министърът на труда и социалната политика Йордан Христосков.

Всяка година бюджетът дотира с 2 млрд. лв. пенсионното осигуряване и още около 2 млрд. лв. дава държавата като особен осигурител под формата на 12% вноска, отделно е осигуряването на държавните служители.  Разбалансираността на системата се получи най-вече през последните 10 години, като се извършваха взаимно противоречащи си действия, каза Христосков. От една страна се намаляваха осигурителните вноски, намаляваше се основата, върху която те се начисляват, премахваха се и някои по-строги мерки срещу онези, които не си плащат вноските, а от друга страна пък се увеличаваше броят на хората за ранно пенсиониране, извършваха се разни допълнителни плащания, преразпределение, при което се получи този огромен дефицит, поясни социалният министър. И заяви, че това са политически решения, които са вземани през последните 10 години.

Като пример даде миналогодишното спиране на нарастването на пенсионната възраст. НОИ са изчислили, че 23 млрд. лв. са останали при работодателите от 2005г. насам в резултат на намаляването на осигурителните вноски - толкова е и този дефицит, за който говорим, подчерта Йордан Христосков.

И обясни, че в основата на такива политически решения стои либералната идея, че когато намаляваме данъците, когато намаляват осигурителните вноски, икономиката ще изсветлява, ще привличаме повече чуждестранни капитали и инвеститори, ще се разкриват повече работни места, по-високи заплати и българската икономика ще стане по-конкурентоспособна. А зрителите да преценят дали това се е случило, предложи социалният министър, който е професор по макроикониомика и социално осигуряване.

Един от приоритетите на служебното правителство е било да се разработи от експерти пакет от мерки в осигурителното законодателство в различни варианти, които проф.Христосков ще представи на следващия министър на труда. Ако остане да действа сегашният Кодекс за социално осигуряване, догодина дефицитът във фонда ще бъде равен на 2,6% от БВП, в следващите години ще нараства.

По един от подготвените варианти се предвижда мъжете, родени през 1964 г., да се пенсионират на 65 години, на същата възраст ще се пенсионират и жените, родени през 1967 г., поясни Йордан Христосков.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад