Как да не останем измамени от туроператорите по празниците?
Тази година черешката на новогодишните празници за мнозина ще бъде екскурзия до някой курорт. За потребителите обаче винаги съществува опасността да бъдат измамени от недобросъвестни туристически агенции. С какви права разполагате, когато използвате услугите на туроператорите и как да си осигурите спокойна ваканция, ще научите в следващия репортаж.
Тези дни се разпродават и последните оферти за празничните екскурзии. В желанието си да се уредят с комфортна почивка преди изчерпването на всички предложения, много българи стават потенциална жертва на некоректни туроператори. Какъв е профилът на агенциите-измамници, които трябва да избягваме?
Калин Драганов: Това е преди всичко туроператор, който съществува само в интернет пространството, който няма адрес, няма физическо лице, което да съществува. Туроператорът трябва да знае и да информира своевременно своя клиент за всичко, което се случва с програмата. Разбира се, всяка програма трябва да е оформена надлежно, вътре да бъдат описани надлежно авиокомпанията, ако има такава, с която се лети, точното разписание, точното име на хотела, в което ще бъде извършено настаняването. Изхранване, ако е включено, точно какво ще бъде то - дали ще е закуска, дали ще е обяд, дали ще бъде all inclusive. Също така трябва да бъдат описани надлежно екскурзиите, които включва това пътуване.
Едно от задълженията си, които туроператорите най-често погазват, е това да включват всички разходи на потребителя в общата цена на пътуването.
Калин Драганов: Някои колеги все още го правят. Не включват в основната цена "летищни такси", което искам да им напомня, че е забранено по закон. И всеки клиент, който види летищните такси изнесени от цената или примерно горивна такса, трябва съответно да направи забележка, че всичките услуги, които са включени в пакета, трябва да бъдат включени в цената.
Какви права имат потребителите обаче, ако туроператорът не предостави договорените услуги?
Игнат Арсенов: Моят съвет е веднага на място оплаквайте се, ако не сте доволни от хотела, от отоплението, от условията и чистотата и изискайте той да бъде съответно почистен, отоплен. Ако не е така, събирайте доказателства, снимков материал, показания на съседните стаи на хора, за да може след това да докажем какво не е доставено както трябва.
Репортер: А ако никой не ги чува, към кой могат да се обърнат потребителите?
Игнат Арсенов: Така, ако никой не ги чува на място, разбира се това, което потребителите могат да направят например, е да си закупят сами тази услуга. Например, ако ние сме си купили ски почивка, а пък не ни е била включена, да кажем, карта за лифт за ските, ние можем да си купим тази карта и след това да претендираме с касовата бележка тази сума да ни бъде възстановена от самия туроператор. Това трябва да стане като се върнем във възможно най-бърз срок. Не са редки случаите, когато и самият туроператор отново не отговаря на това искане на потребителя и считат, че то е неоснователно. В този случай потребителите, ако имат проблем с туроператор, регистриран на територията на Европейския съюз, да се обърнат към Европейския потребителски център в България, а пък ако имат проблем с туроператор, регистриран в България, към Комисия за защита на потребителите. Ние ще им дадем както информация, така и съдействие с конкретния туроператор за решаване на проблема и за връщане на парите.
От асоциацията на туроператорите поясняват, че по време на самата екскурзия туроператорът може да променя подписаните условия само при наличието на форсмажорни обстоятелства като природни бедствия, стачки на транспортния персонал, както и отмяна на полети.
Калин Драганов: При тези условия туроператорът има задължението да предложи програма, която да компенсира несъстоялите се части от програмата, във връзка със състоялото се форсмажорно обстоятелство.
В случай, че туроператорът фалира по време на ваканцията ни, то тогава агенцията е длъжна да покрие разходите ни за връщане в България, както и пропуснатите ползи по сключения договор. А какво се случва, ако някой от полетите ни бъде отложен или отменен?
Игнат Арсенов: Трябва да знаем, че имаме право на пренасочване с друг полет, понякога това може да се случи не веднага. Ако има голямо закъснение, то тогава туроператорът и съответно авиокомпанията трябва да ни окажат грижа - храна, напитки, съответни на периода, който изчакваме.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News