Как да преборим измамите за работа в чужбина
Преди разговора за възможните измами, когато търсим работа в чужбина, предлагаме ви репортажа на Юлия Стефанова. Тя разказва история на една българка, която е и била измамена от фирма - посредник за работа в чужбина.
След като жена от Разград платила на мнимия посредник, й била поискана такса, за да започне работа в Северна Ирландия, се оказало, че е станала жертва на измама. Пръвоначалната връзка била осъществена по електронната поща и Скайп. Условията изглеждали добри и той създавал впечатление за сигурност, скрепена с договор. След плащането обаче, т.нар. посредник изчезнал - скрил се както от виртуалното пространство, така и по телефона. По жалбата на измамената жена Разградската рйонна прокуратура е образувала досъдебно производсто по случая.
В студиото е Дина Христова от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". Разговорът е за това как да внимаваме, когато търсим работа в чужбина.
Според Дина Христова това е класическа измама и не е коректно да се нарича такова предлагане на работа от "фирма-посредник". Тя подчерта, че фирмите посредници имат регистрация в Агенцията по заетостта и всеки би трябвало първо да провери там дали дадена фирма е получила такава регистрация.
" Мисля, че от 2007 г., откакто България е в ЕС, за това се говори и обяснява много. Абсолютно всяка година има специални качени съобщения на страницата на Главната инспекцията по труда и колегите от Агенцията по заетостта предупреждават. Миналата година комисията за трафик на хора направи цяла кампония, за да предупреди за тези измами, на които хората могат да станат жертви", каза Христова.
Последното такова съобщене, по думите й, е от преди празниците, което беше разпространено от Външно министерство. ГИТ също е качила съобщението на сайта си. Става дума за измами за работа в Чехия.
Все пак ако една фирма е в списъка на посредниците, това не означава автоматично, че можем да бъдем на 100% сигурни. Има процедура, по която тази регистраиця може да бъде отнета - или по собствено желание и когато бъдат установени пределени нарушения и те бъдат потвърдени от съда, което изисква известно време, обясни Христова. "Въпреки това регистрацията е някаква гаранция, че тази фирма е нормална фирма.
На регистрация подлежат и т.нар. "предприятия за осигуряване на временна заетост", става ясно от думите на експерта. Отскоро те са регламентирани в Кодекса на труда - от 2-3 години. При тях трябва да има сключен трудов договор с лицето, което те изпращат за работа при чужд работодател, доката лфирмите-посредници трябва да имат сключен посреднически договор с лицето, в който да има достатъчно данни с въпросната фирма, за да може ГИТ при евентуален проблем да я индентифицира, да я провери и да вземе мерки.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News