Ваксините са като курс за обучение на имунната ни система. Те са начин за симулиране на заболяване без всъщност да се разболяваме. Още по-простичко казано - имунната ни система започва да разпознава едно или друго заболяване като чуждо тяло и да се бори с него. В тази борба се произвеждат антитела, същите, които биха се произвели, ако реално се разболеем.
И все пак това е една симулация на истинската ситуация, в която микробите, които съдържа ваксината са много по-слаби от истинските и те не могат реално да ни разболеят. Въпреки това, ние развиваме имунитет точно както, ако боледуваме от действително заболяване. Така по изкуствен начин имунната ни система си е изградила антитела срещу определени микроби и ако в реалния живот тя бъде нападната от тях, ще има всички необходими сили да се пребори със заболяването. Разликата е, че при заболяването боледуваме, за да изградим имунитет, а при ваксинацията - не.
Най-подходящият период за поставяне на противогрипните ваксини е октомври - ноември. Това се налага, защото нашият организъм се нуждае от минимум 15 дни след ваксинацията, за да изгради антитела срещу грипа. Точно в този период, а и преди това ние също трябва да се погрижим за имунната си система. За да има по-голям ефект от поставената ваксина, не трябва да изключваме и действието на имуностимулаторите, които в подходяща комбинация могат да бъдат само един силен съюзник на организма ни в грипния сезон.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News