Според арх. Анета Василева проблемът с архитектурата и оценката на архитектурата е тясно свързан с отговарянето за това, което стои зад материалния израз на архитектурата. По нейно мнение са полезни както разговори, които тушират проблемите на деня, така и разговори, които поставят глобалната база, върху която са стъпили тези архитектурни образци, които после ние обичаме, мразим, страдаме за тях, плачем за тях, разрушават ни ги или ги опазваме. Тя смята, че отношението на хората към определени слоеве от архитектурното наследство се променя към добро, те действително са склонни да правят живи вериги и да оценяват тази по-романтична архитектура.
Арх. Емилия Кълева смята за основен проблем е, че за съжаление като цяло културата не е на онова стратегическо място, на което би следвало да бъде като държавен приоритет. Според нея това рефлектира и в архитектурните паметници, и в нивото на разбиране, на правене на култура у нас и сътоветна начина на възприемане на културното наследство и неговата оценка. Емилия Кълева се занимава с опазване на архитектурното наследство на България от втората половина на ХХ век. Тя обясни, че в световен мащаб се наблюдава танденция за разширяване на понятието културно наследство. Това понятие обхваща все повече различни видове културно наследство, включени са маршрути, пейзажи, разширява се териториялния обхват - говори се за зони на наследството, като културно наследство започват да се приемат и обекти, осъществени във времена много по-близки до нас. 20. век е нов период, който вече става обект на опазване.
Арх. Георги Кътов смята, че за да бъдат опазени, паметниците на културата трябва да бъдат превърнати в истинска ценост за обществото. Той предлага още от масовото образование да се знае защо тези неща са ценни. 20. век е период, в който за пръв път България е била изцяло плътно до световните тенденции. Образците са много добри. Модерната архитектура и първоначалното й развитие поставят основите на съвременната архитектура.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News