Как младите доброволци за европредседателството виждат Европа и България?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Политически удари, обвинения в умишлени провокации и скандали без край. Във войните за власт у нас беше използвано дори предстоящото първо европейско председателство на България - със спекулации, че би могло да бъде отнето, с вътрешнополитически обвинения, че българските приоритети не са поставени правилно.

Далеч от политическите войни, за тези млади хора председателството носи големи очаквания.

Камелия и Тони са сред повече от 400-те кандидати за доброволци, дошли на конкурс в Министерството за европейското председателство...

Тони Ганев, кандидат за доброволец: "Смятам, че това е уникална възможност за всички млади хора. Тази възможност няма да се отдаде в скоро време пред нас и това е един отличен шанс за развитие. И нека да видим все пак как работи Европейският съюз и в нашата държава."

Камелия Камал Халил, кандидат за доброволец: "Надявам се да се окажем добър медиатор в решенията или поне в началото на решаването на въпросите в нашия регион, както тук, така и за по-голямото европейско семейство."

Най-малко 100 доброволци трябва да бъдат избрани да подпомагат работата на председателството. Сред кандидатите има дори българи, живеещи в Съединените щати и Западна Европа, готови да напуснат работа и да помагат безвъзмездно.

На 23, Камелия е завършила висшето си образование в Холандия и Испания. Въпреки политическите битки у нас и икономическите трудности, и тя, и Тони - който е юрист, виждат пътя си и в България.

Камелия Камал Халил, кандидат за доброволец: "Смятам, че един млад човек, където и да е, дали ще е тук, дали ще е в Холандия, в Испания, ако се уповава на тези основни неща - търпение и трудолюбие, ще получи успех."

Тони Ганев, кандидат за доброволец: "Специално за Европа и по-скоро за нашата страна трябва да се справим малко по-добре с безработицата, защото виждаме, че това е един доста голям проблем. А на европейско ниво може би институциите да зарежат малко бюрокрацията и да започнат да работят по-ефективно."

Весела Чернева, Европейски съвет по външна политика: "Разбира се, че ние имаме огромни проблеми, но има държави, в които има огромни конституционни проблеми, като например Полша, като например Унгария, имаме други страни в ЕС с много лоши икономически показатели, с много лоша финансова дисциплина. Тоест България трябва да може да направи тази крачка за преодоляване на стереотипите, но това няма да стане, ако ние тук вътре не спрем да използваме това председателство, за да разчистваме вътрешни сметки."

Самите извън политическите битки за власт, нашите герои имат по-друга представа за движещите сили в света около себе си.

Камелия Камал Халил, кандидат-доброволец: "Смятам, че сме в много по-дълбока хуманна криза. Смятам, че липсва морала и изчезва лека-полека или го няма. И липсата на морални ценности в нашето общество на локално ниво и в по-мащабно ниво - смятам, че това е основният проблем."

Тони Ганев, кандидат за доброволец: "Уважението към хората - то е най-важното нещо. Когато хората се уважават, те могат да работят, могат да живеят заедно, могат да прогресират заедно. Уважение."

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад