Как е било
Въпроси и отговори на "суперпродукцията" "Чернобил". Как всъщност е било...Документален филм
Сценарий: Андрей Сисоев
Режисьор: Олег Курамшин
Продукция: Студия "Премиера"
В началото на юни 2019 минава шумната премиера на сериала "Чернобил", разпространяван от НВО. Зрителите в света се вълнуват, коментират, някои спорят. Всички са единодушни, че филмът е заснет качествено и зрелищно, но някои факти поставят въпроси, особено в поколението от съвременници и свидетели на катастрофата. Става дума не просто за неточности в детайли, а за събития в цялост.
Например, че евакуцията от Припят е протекла бързо и организирано, а не със закъснение, както е показано в сериала. Бившият сътрудник на Чернобилската атомна електроцентрала /ЧАЕЦ/ Алексей Бреус е уверен, че главните герои не са правдиви.
33 години по-късно киното отново припомня трагедията, която и без това никой не е забравил.
Най-голямата катастрофа в историята на "мирния атом" е аварията в Чернобил. И до ден-днешен не стихват споровете за причините - нехайство и непрофесионализъм на служителите, грешка в проектирането, политически саботаж... Авторите на документалния филм се опитват да възпроизведат точна картина от аварията - по часове, с последствията във времето. "Чернобил. Как е било" представя събитията в нощта на 25 срещу 26 април 1986 и произтичащото от това през следващите дни, месеци, а може би...години.
Защо се самоубива академик Валерий Легасов, какво липсва във филма на НВО, как е засипан реакторът и колко полета на ден /над 1000/ изпълняват хеликоптерите - на 200 метра височина над взрива. Техният подвиг сякаш не е важен за суперпродукциите.
*Филмът "Как е било" е излъчен на 22 юни 2019 по Първи канал на Руската телевизия с права за цял свят.
*Златна Романова
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News