Хемофилията става известна като "кралската болест" поради големия брой наследници на кралица Виктория, засегнати от заболяването. Първият случай на заболяването хемофилия в британското кралско семейство е регистриран при принц Леополд, който е роден на 7 април 1853 г. Той е четвърти син и осмо по ред дете на кралица Виктория и принц Албърт Сакскобурготски. Не е известен по-ранен случай на заболяването в английското кралско семейство и се смята, че мутацията на гена се случва при бащата на Виктория – Едуард Август, херцог на Кент.
Принц Леополд, херцог на Албъни, е описан като крехко дете, което е постоянен източник на тревоги през целия живот на кралицата. Леополд е доста ощетен от съдбата – съществуват сведения, че освен от хемофилия, той е страдал и от епилепсия. Той е диагностициран със заболяването през 1858-1859 г., след което кралицата майка му поставя крайни ограничения, които го побъркват. По-късно е обявен за херцог на Албъни и се омъжва за немската принцеса Хелена Владек-Пирмонт.
Леополд е единствения болен от хемофилия наследник на кралица Виктория, който има деца.
Друг известен неин наследник също заболява от тежката болест – правнукът ѝ Алексей Николаевич, син на внучката ѝ Алиса Хесен-Дармщатска, прекръстена на Александра Фьодоровна при въвеждането ѝ в руското царско семейство и венчавката ѝ с руския император Николай II.
През 1908 г. един странен монах – Григорий Распутин, придобива сериозно влияние върху руското царско семейство именно заради болестта. Основната причина за това са опитите му да контролира.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News