Живите пазители на въглеродния диоксид. Поглъщат го, а в замяна отделят кислород. История, стара като света и като учебниците по биология. Но я се опитайте да кажете какво е количеството въглероден диоксид, който горите по света пазят в себе си от контакт с атмосферата?
"Ние искаме да разберем количеството въглероден диоксид, който е „складиран” в горите. Важно е да разберем как те реагират на климатичните промени, какво е количеството въглероден диоксид в тропиците, в северните гори. Но, за да отговорим на тези въпроси, трябва да знаем колко въглероден диоксид има в дърветата. И единственият начин да разберем е да го отсечем и да го претеглим", обясни д-р Матиас Дисни от Юнивърсити колидж, Лондон.
Е, поне доскоро беше така. Отсичането с научна цел едва ли ще бъде нужно, след като науката може да помогне с по-умни и съвременни технологии. Като наземния лазерен скенер за 3D картографиране на горите. Този метод е много по-прецизен и със сигурност е по-малко разрушителен от използваните до момента.
"Има ли друг начин? Отговорът е "да" – може да се използва лазерен скенер за прецизно измерване обема на дървото. Ако имаме обема, тогава другото нещо, което трябва да разберем, е плътността. И щом имаме обем и плътност, ние можем да изчислим масата на дървото. Така с лазерния скенер може да се изчисли теглото на дървото", каза Дисни.
Сканирането на дърветата с лазер пести и време. Пълното завъртане по 360 градуса отнема около две минути. Уредът отчита хиляди пъти в секунда информацията за разстоянието между лазерния лъч и съответното препятствие, до което той достига. По този начин се изграждат точни триизмерни карти на горите. Впрочем същия метод се използва и в криминологията, при заснемане и разследване на местопрестъпления. В случая с горите той предотвратява ликвидирането на дървета за проучване и е особено ценен в райони като Амазонската джунгла, където някои дървесни екземпляри достигат до 50 метра височина. Да не говорим за обиколката на ствола им.
Всъщност вече може да се говори за нея. За размерите и теглото й. И то без да се прибягва до отсичане. Лазерният уред дава достатъчно данни. А те се събират и обработват, за да се получи цялостната картина на обем, тегло и съответно на "пазения" от дърветата въглероден диоксид. Доктор Матиас Дисни се надява, че събраната информация ще покаже и колко от произведения от човешката дейност парников газ е складиран в горските масиви.
"Ако успеем да направим това, ние вече ще можем да кажем със сигурност: да, ако намалите въглеродните емисии с толкова или ги увеличите с толкова, определена част от тях ще могат да бъдат поети от горите", каза той.
Информация, която е особено ценна при реализирането на конкретни политики за намаляване на обезлесяването и унищожаването на горите. С новите данни хората ще разберат колко точно губят със загубата на всяко дърво. И може би ще действат по-решително за предотвратяването на подобни загуби.
Автор: Милен Атанасов
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News