Канада маха визите, България подкрепя СЕТА

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

България ще подкрепи споразумението за свободна търговия между ЕС и Канада (СЕТА), след като страната ни е получила гаранции, че визите за нейните граждани ще отпаднат. Това обяви в Брюксел премиерът Бойко Борисов.

"Цяла нощ работихме Европейската комисия и ние, заедно с румънския президент получихме надлежни писмени потвърждения - ние и Комисията, че до 1 декември 2017 г. визовият режим с Канада ще отпадне за български граждани", уточни той. "С румънския президент решихме да подкрепим, както всички останали страни в ЕС", добави Борисов.

Добра новина е, че падат визите за Канада. Но те не са цената на подписа на това споразумение, коментира депутатът от РБ Борис Станимиров. Той е и член на Комисията по политиките за българите в чужбина.

Визите са онова задължително условие, без което никакъв разговор за това споразумение от страна на България за подписване не може да се прави. Да, това е важна стъпка, защото няма логика да търгуваш свободно, ако хората не могат да пътуват свободно, но темата за споразумението е отделна, заяви депутатът.

"Споразумението на Канада с ЕС е за свободна търговия и икономическо сътрудничество. Това е фундаментално споразумение, по което се преговаря повече от 5 години", уточни той.

„По никакъв начин не трябва да се прави връзка между визите и това споразумение“, заяви народният представител от „БСП лява България“ Жельо Бойчев.

"Не е европейско да се поемат ангажименти и да се подписват споразумения, без бизнесът и българските граждани да не знаят какви са последиците от него", добави Бойчев. Затова парламентарната група на БСП настоява за дебат по темата.

„Това споразумение е много добър пример за огромната полза на България от членството ѝ в ЕС. Интересите на българския бизнес, на българските производители, на българските граждани и потребители в момента са защитени в преговорите по това споразумение от целия ЕС, а не само от нашето правителство”, обясни Борис Станимиров.

Преговорите от 2009 до 2014 г. се водят от ЕК. Не са водени от правителствата. Информацията за споразумението, за клаузите, които съдържа и всичко, което е предмет на него, по линия на това, че е търговска тайна, е изключително оскъдна, отбеляза Жельо Бойчев.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад