Кога ще усетим ефекта от здравната реформа?

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Утре ще бъде дебатиран вота на недоверие към правителството. Той беше внесен в края на миналата седмица от БСП, ДПС и независими депутати. Основният повод е неадекватното поведение на правителството в сферата на здравеопазването. В навечерието на вота в студиото на "Денят започва" направихме дискусия с зам.-министъра на здравеопазването д-р Бойко Пенков и с депутата от ДПС д-р Хасан Адемов.

Националната здравна карта - тема от последните седмици, която сякаш все по-болезнена и за лекари, и за пациенти. Направена е на базата на областните здравни карти, търсени са и предложенията на регионални лекарски колегии, но в крайна сметка има разминаване. Някъде то е драстично и в резултат предизвика протести. Например в Берковица. Жителите на там първи се вдигнаха срещу новата здравна карта. Дотук с два протеста, като при втория блокираха за час пътя към София. Според лекарите от берковската болница промените ще доведат до закриване на цели отделения, което в крайна сметка ще доведе и до самозакриване на лечебното заведение. Зад исканията им това да не се случи застана и кметът на общината. Областният управител на Монтана също не приема част от условията. Драстичното „орязване“ касае не болничните легла, а финансирането им. Намалението на това финансиране е от 30 до 50%, като най-засегната е хирургичната дейност, нервните болести и хемодиализата, показва анализът на лекарската гилдия. Ако въпреки надигащото се недоволство наредбата влезе в сила в сегашния си вид, пациентите ще усетят последствията само след няколко месеца. В свое становище до Здравното министерство медиците настояха да бъде приет проектът, изработен в Монтана, а не „орязаният” вариант на министерството. По данни на Българския лекарски съюз, годишно 40 лекари напускат област Монтана. Прогнозите след приемането на здравната карта в този ѝ вид, са още по-песимистични.

Вчера министър Петър Москов с срещна с представители на общински, държавни и частни болници в Пловдив. Д-р Бойко Пенков обясни, че основното притеснение е било дали Националната здравна карта, която е документ за обсъждане в момента, по някакъв начин би попречила на дейността им, ще намали ли реално легловия им фонд и по какъв начин ще може да се гарантира дейността им по Здравна каса. Станало е ясно, че здравната карта в момента не реже легла, а казва колко са необходими в региона и на национално ниво и ако тази необходимост е достигната, повече не бива да се разкриват. Другото, което е станало категорично ясно на всички е, че няма да има намаляване на обема дейност. Според д-р Бойко Пенков колегите му са били успокоени и са си трънали доволни от срещата. Той поясни, че ако се е правило точно до последното легло изчисляване необходимите легла на България са около 26 000, а в момента в здравната карта за 35 000. "Никой няма да попречи на колегите да си вършат работата", каза той.

Според д-р Хасан Адемов диалогичността е трябвало да бъде стил още в момента преди да бъдат изготвени тези нормативни документи, защото има огромно разминаване между това, което са предложили областните комисии за разработването на здравната карта и това, което предлага Нациотналната комисия. Като най-важен проблем той посочи това, че в момента с тази здравна карта се оттнемат основни права на българските пациенти и тези права се прехвърлят на администрацията. По негово мнение е сбъркан моделът, защото такава здравна карта може да изготви и да начертае единстевно и само пациента с неговия свободен избор. Хасан Адемов отбеляза, че ще има преструктуриране на легла за активно лечение в такива за продължително лечение. Той добави и, че тази снимка е на моментното състояние.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад