Константин Илиев и неговият Великден

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Роден през 1937 г., завършва немска филология в Софийския университет и специализира театрознание в Хумболтовия университет в Берлин, където защитава докторска степен. Константин Илиев работи като драматург в Благоевгадския драматичен театър "Никола Вапцаров" и в ДТ "София". От 1995 г. до 2007 г. е главен драматург на Народния театъпр "Иван Вазов". Автор е на пиесите "Мъка по цветовете", "Музика от Шатровец", "Босилек за Драгинко", "Великденско вино", "Нирвана", Одисей пътува за Итака". Има множество награди, а пиесите му са поставяни в цяла Европа.

"Без вяра нямаше да мога да напиша ред", признава Илиев. Драматургията изисква ангажирането на целия потенциал на човека и мисълта, че правиш нещо, което ще остане на масата, едва ли би ти дала сили да пишеш, добавя той. Трябва да се вярва, че то ще стигне до хората чрез сцената. Драматургът споделя спомени за пречките, които е имал по пътя на реализацията на някои от своите пиеси.

Пиесата му "Великденско вино" е създадена във време, в което светското е превърнато в държавна религия. Затова самото показване на църковен интериор и свещеник и произнасянето на думи от евангелието и от Стария завет са предизвикали засилен интерес на публиката, смята Илиев, но изтъква темата за саможертвата на Апостола, която е водеща в пиесата. А "понятието саможертва е неотклонно свързано с библейското, с хриситянското, с Христос".


Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад