Кристалина Георгиева за бюджета и хуманитарната помощ

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Новата Европейска комисия встъпва в длъжност в събота. Кристалина Георгиева сменя ресора и вече ще отговаря за бюджета на Европейския съюз и ще бъде заместник-председател. В Брюксел, пред представители на неправителствената организация Млади професионалисти във външната политика, Георгиева направи преглед на свършеното от нея през последните пет години. БНТ беше единствената медия, допусната на събитието. Пред кореспондента на БНТ в Брюксел Владислав Велев българският еврокомисар разказва какво не е успяла да свърши, как досегашната й работа ще й помага в новата и как ще следи за бюджетната дисциплина.

Госпожо Георгиева, какво успяхте да свършите за тези пет години, какво не успяхте и оставяте на новия комисар?

Кристалина Георгиева: Това, което свършихме е да помогнем за тези пет години на 450 милиона деца, жени, мъже пострадали от бедствия или конфликти и да създадем силни институционални възможности за бъдещето. Имаме център който работи 24 часа 365 дни в годината - мобилизира помощ за пострадалите в Европа и извън Европа. Имаме Европейския корпус на доброволците, имаме много по-солидна база в областта на работата на превенцията. Какво още трябва да правим? Какво предавам на моя наследник? Първо, много трудно време е - ние имаме 6 големи кризи - Сирия, Ирак, Централноафриканската република, Южет Судан,  Украйна, ебола - такова чудо не е имало от времето на Втората световна война. Това е най-трудният период за хуманитарните работници, при това на много места е все по опасно да се работи - там, където върлува ебола болестта убива, там, където върлува омразата и жестокостта оръжия убиват. И второто нещо, което оставям на наследника си е това да продължи работата в областта на превенцията - ние трябва да си сменим мирогледа в света. Пътя, който извървях през тези пет години, е по-къс от пътя, който той трябва да извърви. Има много работа в един свят, който има по-чести и по-жестоки конфликти - да се градят основите на превенцията. Видяхме го и в нашата страна, че майката-природа не се шегува, че конфликтите, които стават някъде другаде не ни оставят и нас без последици. Така че желая му успех в оперативната работа по тези големи кризи и в областта на превенцията - да сме по силни в бъдеще.

Казахте, че сте имали най-хубавия пост, най-хубавата позиция в досегашната Европейска комисия. Защо мислите така?

Кристалина Георгиева: От тази работа аз станах по-добър човек самата аз, защото когато си лице в лице с такива огромни страдания разбираш две неща - едното е, че има много доброта по света. Аз съм казвал много пъти - за съжаление добротата е тихичка, омразата и жестокостта са гръмогласни, но видях на толкова много места европейци, които са зарязали спокойствието на живота си тук, за да отидат да рискуват здравето, да рискуват живота си даже, за да спасяват други. Тази доброта за мен е най-ценното, което взимам, най ценното от работата. Второто нещо, което научих, е че ние имаме огромен капацитет. Ние - хората, имаме огромен капацитет да измисляме решения на много трудни проблеми. В моята работа това, което правихме, е как да измислим решение на тези големи рискове, как да ги оценяваме, как да работим срещу тях. Да си лицето на добротата на европейците това е страхотна привилегия - огромна чест за мен беше да работя! Благодаря на господин Борисов, че ме доведе от Вашингтон да върша тази работа!

Досега искахте и получавахте бюджета, който искахте, но от събота нататък ще бъдете от обратната страна. Ще помогне ли досегашната ви работа в новата позиция?

Кристалина Георгиева: Досегашната ми работа ме научи, че може да се извоюва повече бюджет когато показваме отлични резултати от работата си. Това, че ние в хуманитарната помощ, когато бюджетът на Европа отиде надолу, а нашият отиде нагоре, показва, че работата ни има резултат. Хората виждат какви огромни трагедии има по света. Аз мога да покажа какво ние купуваме с тези пари - с десет евро ние спасяваме дете, което е който би умряло от глад. В новата ми работа трябва да направим така, че да покажем на европейците, че това е техния бюджет, какво прави той за тях, че всяко евро, всяко левче, което имаме, ние използваме с чувство на отговорност и да можем да подобрим живота на хората да има повече работа, да има по-добри социални услуги, да има по добра администрация. Затова аз гледам на следващата си работа като продължение на сегашната. Всъщност моята работа ще започне не на първи, а даже още на 31 октомври, ще бъда  на среща в Италия по въпросите на бюджета.

За последните 5 години видяхте страшно много трагедии, но коя е случката, коя е срещата, кое е мястото, което ще запомните завинаги?

Кристалина Георгиева: Най-тежкият ми спомен ще остане, когато 2011 година започна глада в Африка, в Африканския рог. Там попаднах в клиника за дечица, които страдат от недохранване. Влизам в стаята - имаше някъде към 40 дечица. Мъртва тишина! Те са толкова слаби, че даже не могат да изплачат и тази оглушителна тишина аз няма никога да я забравя! Но имаше и много такива моменти, когато, макар и да бяха много тежки, виждах това че съм там, че променя шанса на тези, които са пострадали от риска да си загубят живота до това да могат да оцелеят, да си стъпят на краката. Много хубави спомени имам от това как помагаме на хората да могат те самите да си помогнат и това е може би най-хубавата част от моята работа. В Чад като част от подкрепата да могат да издържат на периодичните суши ние давахме на семейства с деца козички, даже аз кръстих една козичка Европа. Обещаха ми да не колят Европа. Дали е станало така - не зная.

Казахте, че започвате новата работа не на първи ноември, а още на 31октомври. Кои  са най важните неща, с които ще се заемете на новата позиция?

Кристалина Георгиева: Две неща - първо, да имаме бюджет, да довършим преговорите по бюджета за 2014 година. Имаме бюджет и за 2015 година. Няма да е лесно, но аз се надявам, че ще намерим пътя към решение. Второ, имаме нова структура на Комисията. Тома означава нова организация на хората и тя трябва да влезе в действие много, много бързо и разбира се, нашият президент Юнкер постави за цел до Коледа да мобилизираме 300 милиарда евро пакет за стимулиране на европейската икономика. Ние искаме да вдигнем на крака частния сектор, но и това как използваме европейския бюджет има отношение към 300-те милиарда, така че работа има много и се надявам да бъде резултатна, както беше работата ми досега.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад