Курс по планинско оцеляване за деца на Витоша

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Какви са рисковете при планински излети през лятото, и как може да се справим с непредвидени ситуации в планината? Това са основните теми на лятното обучение за деца, което се провежда тази седмица на Витоша, а преподаватели по планинско оцеляване са скаутите от „Сдружение на европейските ровери в България".

Над 50 малки планинари се събраха на поляната пред Детският екостационар „Бели Брези“ в Дендрариума. За пръв път те видяха, как се правят различни видове възли и примки и разбраха как въжето може да е незаменим помощник в планината. Децата научиха и други базови умения за оцеляване в дивата природа, както и каква е най-подходящата екипировка за излет.

Стоян, 5 години: "Разбрах какво си слагам в раницата. Слагам лятно яке."

Надежда Маринчевска, 11 години: "Най-важните неща трябва да са храна, вода, карта и компас, още ветробойка, която ни пази от дъжд и вятър."

Според организаторите от Природен парк „Витоша“, след курса интересът на най-малките към планината ще се увеличи, а родителите също приемат идеята с въодушевление.

Стоян Бонев, дядо на Стоян: "Като видяхме, че има такъв курс тук, решихме да отсъства пет дена от детската градина и да научи тук нещо."

Работа с компас и ориентиране без съвременни технологии, оказване на първа помощ при инцидент и избор на маршрут за планински преход, са сред най-важните теми в обучението.

Алексей Потебня, "Сдружение на Европейските ровери в България": "Основните умения, които децата трябва да усвоят, е да бъдат добри планинари на първо място и още по-важното е да са добри хора. Планината учи на страшно много добрина и на-важното е тази добрина да  се възпитава. Нашата работа е да при дадем от нашата собствена добрина и знания, до колкото е възможно, така че да може децата да си я отнесат със себе си в къщи."

Основните постулати на скаутското движение като работа в екип също и любов към природата също са залегнали в курса.

Алексей Потебня: "Ние сме скаути водачи, реално след като вече сме минали пътят на скаута, вече сме водачи и това е до живот. Отделно ги учим как попаднали в стресова ситуация - загубили се или всичко е възможно, така че да не изпадат в стрес, да са сигурни че всичко ще завърши добре."

За да приложат наученото на практика, на финала на курса по планинско оцеляване е организиран поход от Дендрариума до Златните мостове. А за всички участвали деца ще има и сертификати.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад