Лекари срещу Столична община

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Общопрактикуващи лекари от 2-ра поликлиника в София алармираха, че се готви скрита приватизация на лечебното заведения без Столична община да ги уведомила за намерението си. Специалистите предупредиха, че ако се смени собствеността на консултативния център от общинска на частна ще останат на улицата и ще оставят близо 40 хиляди пациенти без лични лекари.

2-ро ДКЦ се намира в идеалния център на София на площад Славейков. Това е една от най-старите поликлиники в столицата, която е над 70 години. Лекарите разказват, че разбрали случайно за плановете на общината и Столичната агенция за приватизация.

Д-р Ирена Гергова, общопрактикуващ лекар в ДКЦ-2: "От пациент. Случайно, каза ни знаете ли, докторке, така и така вашите кабинети са в списъка на агенцията."

След като влезли в сайта на Столичната общинска агенция за приватизация информацията се потвърдила - в годишния общински план по приватизация на общински търговски дружества е и частта от поликлиниката, в която се включват лекарските кабинети. Това е станало след решение на общинския съвет в началото на тази година. Лекарите се притесняват, че ако собствеността се смени те ще трябва да напуснат поликлиниката, тъй като няма да могат да платят наем, който би им искал частно лице.

Д-р Ирена Гергова, общопрактикуващ лекар в ДКЦ-2: "Това означава, че нашите кабинети ще трябва да ги преместим на друго място, всеки се спасява поединично оттук нататък. Всеки търси начин къде да устрои кабинета си, за да може да обслужва пациентите си. Ние обслужваме 40 хиляди пациента, които са от двете централни общини на София - Средец и част от Триадица. Това не е малко - 40 хиляди пациента изведнъж ще почнат да пътуват, ние ще се пръснем, всеки ще се устрои по някакъв начин и тези хора ще почнат да пътуват, да се разкарват насам натам."

Лекарите са възмутени защо общината не ги е предупредила, че планира да смени собствеността на поликлиниката.

Д-р Женя Захариева: "Бройката мои пациенти са над 2500 човека и проблемът е, че при една евентуална приватизация на поликлиниката, какво се случва с моите пациенти?"

Пациентите също недоволстват.

Мария Чичикова: "Аз се чудя къде ще ходим, най-добре да отворят тука едно погребално бюро, да сложат една емблема череп и да идваме тука да сме готови за оня свят. Аз ако от 55 години не посещавах тука клиникиата и консултативния център нямаше да доживея до 90 години."

Роза Михайлова: "Отвратена съм, просто се чудя как това може да се случи в здравеопазването, след като това е една много добра и реномирана поликлиника."

Ангелина Павлова: "Тук съм се родила, тук са ме обезпечавали нали лекарските грижи и моите родители, а и аз самата, така че не знам ако поликлиниката някъде другаде се премести какво ще правим защото имаме малко дете, заради което сме тук в поликлиниката."

От Столична община успокоиха лекарите, че към момента не планират приватизация.  От комисията по здравеопазване заявиха, че до момента само се проучва смяната на собствеността, но не се предприемат други стъпки.

Доц. Лиляна Еленкова, председател на комисията по здравеопазване - Столична община: "Закриване на ДКЦ-та и приватизации не се обсъждат в момента. Текат балансови комисии, при които съответно се вижда финансовото състояние на всички лечебни заведения, има консултативен съвет към комисията по здравеопазване и съответно тези неща ще се преценяват и обсъждат след всичко това, но в момента безпокойството, което разбирам, че има в ДКЦ-2 е без основание. Това не е предстоящо. След всички тези неща, които аз ви изброих, всички тези неща на широка нога ще се дискутира, първи, които ще знаят, ще бъдат те, ще се говори със всички лекари, ще се говори с целия медицински персонал, дори и администрация, така че безпокойството в момента е безпочвено. Това мога да кажа на този етап."

Все пак от общината признаха, че са изготвени карти на извънболничните заведения в София, в които влизат и ДКЦ-та. Анализите на общината показали, че най-много поликлиники имало в района на центъра, а по-малко в крайните квартали. Междувременно лекарите са завели дело до Софийския административен съд, като първото заседание е насрочено за есента. До момента изпълнението на решението за приватизация е спряно от съда до изясняване на случая. Всичките поликлиники в София са със 100 %  общинска собственост. Засега.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад