Лиляна Павлова: Ако въведем ТОЛ системата ще има много повече приходи, по-справедлив модел и повече контрол

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

„След всяка зима се отварят дупките. Просто в момента и след наистина тежката зима амплитудите, които повлияха, тук е по-масово и наистина са по-мащабни тези дупки, но в крайна сметка това е неизбежно тогава, когато не инвестираме достатъчно в пътища, в преасфалтиране“, каза Лиляна Павлова , бивш министър на регионалното развитие и благоустройството.

Тя каза, че в Германия и Австрия преасфалтират пътищата на 7 години, а у нас пътищата на 7 години се водят нови.

„Ако ние средно годишно не започнем да правим по 1000-1500 км, за да станат пътищата ни такива, които мечтаем, но това означава тройно увеличаване на бюджета и затова казваме, че ТОЛ системата ще доведе до повече приходи – удвояване, утрояване и много повече инвестиции, а и по-справедлив модел – да плащат тези, които пътуват повече, и тези, които рушат повече“, каза Павлова.

„Ако въведем ТОЛ системата ще има много повече приходи, много по-справедлив модел и много повече контрол. Това е пълен контрол на целия трафик – кой, къде, кога минава“, категорична бе тя.

„Това означава пълно следене на международния трафик, транзитния трафик, вътрешния трафик на стоките, които се превозват, на превозните средства, които преминават, и на тяхното съдържание, първо. Второ, това означава наистина справедлива такса – в една Сърбия един превозвач за аналогично разстояние колкото през България плаща 70 евро, тук плаща 10 – несравнимо е, но ето това е и втората причина. И третата – това са чисто, бих ги нарекла, лобистки интереси на фирми, които искаха да си продадат техните си системи. Ние сме заложили така в документацията тръжната, че системата да е българска, правата, сорскодът да е български на министерството и на агенцията, да не се дава в чужди ръце, да не се плащат лицензи и да не сме определени зависими от една дали е френска, немска, английска, австрийска или каквато и да била готова система. Искаме наша българска с наши права, за да си управляваме – това са елементи на националната сигурност, така че тук също има един такъв интерес“, обясни Павлова.

Тя каза, че 2 млрд. лв. за саниране на жилища са крайно недостатъчни.

„Вече 350 хил. души, хора, които живеят в тези сгради, са в по-топли и по-уютни жилища, а ни трябва поне още под милион и половина души да се облагодетелстват от програмата, така че тази програма трябва да продължи минимум още 10 години и доста милиарди напред в годините, ако искаме първо панелките, както е сега, после да се включат по-малките сгради, тухлените сгради, за да стигнем и до еднофамилните“, каза Павлова.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад