Лиляна Павлова: Европа се завърна на глобалната сцена като един сериозен фактор

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Тя подчерта, че във фокуса на внимание тази година е била Европа. "Европа се завърна на глобалната сцена като един сериозен фактор. Тя се завърна със самочувствие, с много силни изказвания на канцлера Меркел, на президента Макрон. Форматите бяха много интересни. Важно беше и участието на България, срещите на държавните глави по темата "Западни Балкани" и по темата "Новата Европа. Каква Европа искаме като фактор".

По думите на Лиляна Павлова България е спечелила вниманието на бизнеса, взел участие във форума, а доказателство за това е фактът, че се водят разговори за провеждане на "Мини Давос", като този път в България ще бъдат поканени световните лидери в бизнеса, инвеститорите. Тази среща е важна в контекста на създаването на работни места. По време на европредседателството наш приоритет е да убедим бизнеса да инвестира у вас и да остане тук.


Лиляна Павлова подчерта, че за България успех е това, че темата за Западните Балкани е върната в общоевропейския дневен ред, "защото има редица дървжави-членки на ЕС, за които тази тема не е приоритет и не им харесва". На 6 февруари излиза стратегията за Западните Балкани, посочи тя и обясни, че документът е подготвителната част на Срещата на върха.

Лиляна Павлова: За Срещата на върха си поставяме две важни цели - едното е дългосрочно да убедим всички и да имаме ясното съгласие на лидерите в Европа, че Западните Балкани са наш дългосрочен приоритет, не само по време на българското и австрийското председателство.

Тя открои, че по време на европредседателството България трябва да изчисти имиджа на Западните Балкани от убеждението, че това са държави, които създават само проблеми.

Министърът на Българското председателство на Съвета на ЕС заяви, че в момента страната ни работи за осъществяване на среща Турция-Европа, която да бъде във формат: "председателят Туск, Жан Клод Юнкер, премиерът Борисов, Ердоган и г-жа Могерини. Това е форматът на среща на високо ниво, на която да бъдат проведени важните разговори за отношенията ЕС-Турция".

По отношение на протестите в България - днес за лъвчетата в Разград, преди това за лифта в Пирин и т.н., Лиляна Павлова посочи, че те са нещо естествено навсякъде в демократичните държави по света. Тя обаче беше категорична, че не е лошо да има протести, но по-добре е да има конструктивност, защото по-добри резултати се постигат с диалог. Павлова се съгласи, че понякога институциите в България не работят с желаната скорост, но проблемите не се пренебрегват.

Министърът на Българското председателство на Съвета на ЕС беше категорична, че вотът на недоверие е бил един театър, "един филм, който беше подгряван предпремиерно с голяма реклама, а не доведе до нищо. То беше показване по-скоро на политическа активност и на едни мускули, които се спукаха, защото нямаше какво да кажат и да покажат. Що се отнася до Делян Добрев, както знаете той си оттегли оставката. Тук вече е въпрос на парламентарното и конституционното решение и съответно позицията. Това е, може би трябва на ниво Парламент, ние сме парламентарна република, да преценят какъв е правилникът за гласуване волята на един народен избраник". Тя допълни, че атаките на опозицията са нормални, защото една опозиция трябва да е активна. По думите й, когато опозицията е конструктивна, помага, но когато просто атакува, това е контрапродуктивно.


Лиляна Павлова коментира и предложението на опозицията за провеждане на референдум за Истанбулската конвенция, като подчерта, че за нея по-резултатно ще бъде да се проведе много задълбочен дебат. Тя каза, че приемането на Конвенцията не е на всяка цена.



Вижте целия разговор във видеото.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад