Лоши условия в общежитията в Пловдив

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Тези кадри ни изпратиха студенти от Пловдивския университет, получили настанителни заповеди за трети блок на общежития „Марица“, които се стопанисват от Университета по хранителни технологии. В деня на настаняването обаче младежите се отказали от предложените им стаи, потресени от условията там. Според решение на междувузовата комисия, която се събира преди началото на академичната година, този блок се ползва от студентите на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Това е учебното заведение с най-много студенти в Пловдив. Ние проверихме на място ситуацията, вижте още в репортажа.

Легла тип „русенски“, пружини, завързани с найлоново въже, и силно захабени мебели са само част от обстановката в повечето стаи в трети блок на общежитие "Марица". Общите бани и тоалетни на етажа са далеч от съвременните условия за пребиваване в студентстко обжитие. И докато първокурсниците са шокирани при настаняването, то студентите втори курс вече са претръпнали с условията.

Сафи: "Първата година като дойдохме бяхме потресени, свикнахме с условията, обаче дограмата е под критично състояние, мебелите са стари..."

Симона: "Условията не са много добри - нещата, които трябва да се оправят са нова дограма, стаите малко – ремонт – ламинат, да се боядисат стените, банята и тоалетната също имат нужда от ремонт. Иначе всичко друго е перфектно – всички са много добри и коректни."

Често общите помещения остават без електрически крушки, което принуждава студентите да ползват фенерчета. Сградата е строена през 1964-та година и оттогава не е правен ремонт.

Володя Каменов – помощник-ректор на Университет по хранителни технологии Пловдив: Цялостен ремонт не е правен, беше заложен такъв ремонт да се прави по министерско постановление 2010 година, за което министерството отпусна средства. С отпадането на това постановление 3 общежития в цялата страна, които бяха предвидени за ремонт отпадна, оттогава до сега ние правим частични ремонти, свързани с поддръжката на сградния фонд и въпроси, които възникват в процеса на експлоатацията.

Това лято в трети блок са ремонтирани няколко общи помещения, сменена е дограмата на кухнята, направени са подобрения за улесняване разпространението на интернет сигнала. Ежегодно УХТ отделя за поддръжка между 150 и 200 хиляди лева, които са крайно недостатъчни. Средства идват и от домсъветите, в които участва всеки наемател.

Със сигурност подобни сигнали няма да има от студентите, които са настанени в новия кампус на Пловдивския университет. Това лято там беше завършен и пуснат в експлоатация и 4-ти блок.

Модерни стаи със самостоятелен санитарен възел, пералня, общи помещения, стая за велосипеди, асансьор, интернет са само част от предимствата на новите общежития.

Въпреки новите 620 места в 4-те блока, най-големият ВУЗ в Пловдив е решил на 50 процента проблема с настаняването на своите студенти.

В Пловдив тази година легловият фонд за студентите е малко над 4700 места. Преди трето класиране все още има незаети стаи.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад