Манифест и разцепление във властта. Мнението на анализаторите

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Кризи – вътрешни и външни, манифест и разцепление. В студиото са Стояна Георгиева, собственик на "Медиапул" и Антоний Тодоров, политолог.

С тях, преди всичко, коментираме две новини от последното денононшщие - настъпилия вчера разкол между ГЕРБ и ДСБ и днешното изявление на президента Плевнелиев пред народните представители.

Според Стояна Георгиева, ако продължаваме буквално тона, зададен от ГЕРБ, по отношение на състава на институциите и присъствието в тях на хора не само от ДСБ, а и от други партии, то това би означавало, че няма никакъв шанс в тези структури да присъстват професионалисти.

Проблемът е, според водещия, който цитира премиера, че след като хора от ДСБ са били номинирани и назначени в държавните структури, защото са част от тази политическа сила, а тя вече е опозиция, не част от управляващото мнозинство, не е ясно кой носи отговорност за тяхното поведение и за техните функции. В отговор Стояна Георгиева каза, че "отговорността е на този, който е разписал" - т.е. от премиера или от министъра, който ги е назначил. Тук журналистката поясни, че ако министър-председателят смята, че някой заместник-министър, например, не се справя със задълженията си, има провали, то той има пълното право а го уволни веднага.

Мнението си по този казус изрази и Антони Тодоров. Той припомни, че още отпреди Одвобождението познаваме понятието "котерии" и сегашният казус потвърждава, че "управлението не е нищо друго, освен сбор от котерии". Политологът подчерта, че говоренето за политическата власт като за "носеща облаги" само засилва изключително високото недоверие на гражданите към,изобщо, властта". "Така доказваме на хората, че е най-добре да не се занимават с политика, че тя е мръсна работа, котерии и облаги в крайна сметка", каза Тодоров.

Политологът е убеден, че има проблем, но той го формулира по друг начин. Пробелмът е в отношението власт - опозиция. Каква ще бъде конфигурацията в народното събрание, как ще действат властта и опозицията е от значение. "Но ние видяхме, че дори мноинството е едно сложно мнозинство. Там има едно официално споразумение между ГЕРБ и РБ за създаване на парламентарно мнозинство, едно двустранно споразумение между ГЕРБ и АБВ за участие на АБВ в мнозинството и правителството, има подкрепа за правителството на една четвърта коалиция - Патриотичния фронт, която не участва в управлението." Според Тодоров самата правителствена формула е достатъчно "разпиляна". Той поясни, че в правителството, ако не си съгласен с него, но си негов член, най-добре е да напуснеш. Ако останеш в него обаче, поемаш отворността за всички решения. Що се отнася до министерствата, извън министрите и зам.-министрите, които са политически назначения, има държавни служители, има мениджъри на държавни фирми, които не можем да третираме по същия начин, независимо кой ги е предложил. Ако те си вършат работата, ако са лоялни към държавата, ако изпълняват онова, което им е възложено, то тогава няма причина те да бъдат освободени, убеден е политологът.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад