Мехмед Мехмед: Ердоган не е най-доброто за Турция, но няма по-добро от него
Предаване: Още от деня, 16.07.2016
Политологът Мехмед Мехмед заяви в студиото на "Още от деня", че не би променил нищо в дисертацията си "Турция от кемализъм към неоосманизъм", защото случилото се снощи доказва, че няма преминаване от кемализъм към неоосманизъм. Самите Давутоглу и Ердоган не приемат, че има неоосманизъм. През 1938 година, когато умира Ататюрк неговите последователи от неговата партия изоставят политиката, която проповядва Турция, а именно да воюва само за собствените си интереси. Те започват да водят една прозападна, проамериканска и антисъветска политика. Ататюрк през целия си живот е бил против такива коалиции, още по-краен е бил по отношение на това да се изпращат войници в чужбина. 13 години след кончината на Ататюрк Турция изпраща войници да участват в корейската война, коментира политологът.
Мехмед Мехмед подчерта, че не бива да се забравя една много хубава книга за външната политика, която се казва "Америка в Турция". "В нея се описват предишните четири преврата как се случват. Там редовно има американски пръст. Винаги. Никакъв преврат в Турция не може да успее без американска подкрепа." Според него САЩ искат да направят нов баланс на силите. "Аз съм на това мнение още от времето на Арабската пролет. Сега това щеше да бъде Турското лято. Всичко започна от Магреб. Не можеш от Москва да почнеш направо срещу Москва. Почна се от Магреб. Лека-полека се стигна Либия, Египет, Сирия, в Турция удариха на камък с турската пролет в парка Гези." По думите му след това идва скалъпеният корупционен скандал срещу Ердоган.
Мехмед Мехмед използва думите на Чърчил за демокрацията по света, която не е най-доброто нещо, но няма по-добро от нея. По същия начин той вижда управлението на Ердоган в момента за Турция и допълни, че разбира неговата политическа линия. По думите на политолога Мехмед Мехмед Ердоган най-вероятно няма да успее да направи Турция президентска република. Той цитира свои близки в Истанбул, които са го уверили, че хората ще запазят реда и спокойствието в страната. "Това говори за общество, което очевидно е надраснало себе си", коментира той и допълни, че причина за това надрастване е икономическият растеж в периода от 2000 до 2010 г.
Вижте целия разговор във видеото.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във
Facebook
и
Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в
TikTok
Намерете ни в
Google News