Менда Стоянова: Финансовата и фискална устойчивост на държавата е много добре

В предаването ще видите:

В предаването
Части от предаването
Всички броеве

Стоянова подчерта, че бюджетът не трябва да е двигателят на икономиката и центърът, около който се водят дискусии. Бюджетът е просто един инструмент за преразпределяне на едни пари, които се изземват от хората и бизнеса и чрез държавата се преразпределят за т.нар. публични услуги.

По данни на НСИ безработицата е около 6,9 %, което е рекордно ниско ниво. Средната работна заплата за първото тримесечие на тази година е 1006 лв. Това означава, че се запазва нивото и ръстът, който беше постигнат през четвъртото тримесечие на миналата година. Едновременно с това има сериозен фискален резерв от порядъка на 12-13 млрд. лв. „Всичко това показва, че от гледна точка на фискалната политика, на държавните финанси, нещата наистина стоят добре. Държавните финанси са огледало на самата икономика“, подчерта Стоянова.

Министерството на финансите предвижда устойчив ръст на брутния вътрешен продукт за следващите три години – около 3-3,5 %. Номиналният върви към 4,5 - 5 %. 2020 г. брутният вътрешен продукт може да достигне около 113 млрд. лв. Дори може да бъде и по-висок, прогнозира Стоянова.

На този етап данъците няма да се повишават, освен акциза върху тютюна и ръста на осигурителната вноска. Бизнесът няма причина да се притеснява, обяви председателят на Бюджетната и финансова комисия в парламента.

Стоянова защити и увеличаването на минималната работна заплата и посочи, че по този начин се изсветлява икономиката. Механъзмът на определяне на минималната работна заплата ще бъде дискутиран в тристранния съвет - в консултация с работодателите и синдикатите.

Пишете ни
x

Сигнализирайте нередност

и/или

Разрешени формати: (jpg, jpeg, png). Максимален размер на файла (25 MB). Можете да качите максимум 5 файла.

** Тези полета не са задължителни.

captcha Натиснете върху картинката, за да смените генерирания код.
Трябва задължително да въведете кода от картинката
< Назад